eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد:

رشد 20 درصدی حق بیمه‌ها در 9 ماهه امسال

رئیس کل بیمه مرکزی از رشد 20 درصدی حق بیمه در 9 ماهه امسال خبر داد
پرهام لطیفی ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۶
به گزارش ایران اکونومی رئیس کل بیمه مرکزی از رشد 20 درصدی حق بیمه در 9 ماهه امسال خبر داد و در عین حال گفت: میزان پرداخت خسارت در همین مدت رشد 23 درصدی را تجربه کرده است. عبدالناصر همتی در نشست خبری با تشریح دستاوردهای صنعت بیمه در سال جاری و به مناسبت دهه مبارک فجر اظهارداشت: صنعت بیمه با سرعت و استقبال خوبی که مردم از این صنعت پیدا کرده اند، رشد مناسب و دائم خود را ادامه می‌دهد. وی افزود: در 9 ماهه امسال شاهد رشد 20 درصدی حق بیمه‌ها بودیم اما رشد خسارت‌های پرداختی 23 درصد رشد یافته است.همتی یادآور شد: خسارت پرداختی ما 145هزار میلیارد ریال بوده است که اگر خسارت‌های معوقه نیز اضافه شود، رقم آن افزایش می‌یابد. رئیس کل بیمه مرکزی همچنین اعلام کرد که در این مدت، 42 میلیون و 700 هزار بیمه نامه صادر شده است. 

رشد 20 درصدی حق بیمه‌ها در 9 ماهه امسال

وی گفت: ضریب نفوذ صنعت بیمه کشور به 2/2 درصد در پایان سال 95 رسیده بود که با توجه به رشد20 درصدی صنعت بیمه انتظار می‌رود نفوذ بیمه در کشور افزایش بیشتری یابد.همتی افزود: در 9 ماهه امسال 70 درصد بیمه‌نامه‌ها در شخص ثالث، درمان و بیمه زندگی صادر شده است. وی یادآور شد: در یک سال گذشته حوادث تلخی در کشور رخ داد اما صنعت بیمه در آنها سربلند بود و می‌توان به عملکرد صنعت بیمه به حادثه پلاسکو، قطار سمنان، معدن یورت و زلزله کرمانشاه اشاره کرد.همتی اظهار داشت: در زلزله اخیر، صنعت بیمه تاکنون 80 میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده اما برآورد ما از تعهدات صنعت بیمه 170 میلییارد تومان است که با تکمیل پرونده‌ها به بیمه گذاران پرداخت می‌شود. 
رئیس کل بیمه مرکزی درباره بیمه زندگی نیز گفت که در 2 سال گذشته70 درصد بیمه‌های عمر در کشور رشد کرده است. وی یادآور شد: از سال 91 به بعد بیمه‌های عمر از سهم 7.8 درصدی در پرتفوی صنعت بیمه (مجموع تعهدات بیمه‌ای یا بیمه‌نامه‌های معتبر یک شرکت بیمه در تمام رشته‌ها یا یک رشته معین از فعالیت‌های بیمه‌ای) به 13.8 درصد ارتقا یافته است.همتی افزود: سال 95 حدود 5/2 میلیون نفر بیمه عمر جدید خریداری کردند و از کل جمعیت ایران 5/14 میلیون نفر دارای بیمه عمر هستند. رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه در سایر کشورها سهم بیمه عمر از پرتفوی بیمه حدود50 درصد است، افزود: باید تلاش کنیم در ایران نیز این سهم افزایش یابد.همتی تصویب آیین‌نامه‌های قانون جدید بیمه شخص ثالث را از مهمترین برنامه‌های بیمه مرکزی اعلام کرد و گفت: امیدواریم نیروی انتظامی‌از 26 بهمن، سامانه تخلفات رانندگی را در اختیار بیمه قرار دهد تا آن را در صدور بیمه‌نامه‌ها اعمال کنیم زیرا طبق قانون بیمه‌نامه رانندگان پرخطر بیشتر از دیگران است.وی رعایت حقوق سهامداران و بیمه‌گذاران در صنعت بیمه را مورد تاکید قرار داد و گفت: اساسنامه حاکمیت شرکتی پس از تایید بورس، به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌شود.
همتی به تکمیل سامانه سنهاب برای نظارت الکترونیکی در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: بسیاری از تخلفات را می‌توان از این طریق کنترل و کشف کرد. رئیس کل بیمه مرکزی مدیریت ریسک در صنعت بیمه را مورد تاکید قرار داد و گفت: در حوادث اخیر دیدید که مدیریت ریسک بسیار پایین بود و مدیریت ریسک مورد توجه بیمه گذاران و بیمه گران نیست. وی افزود: در چند روز آینده، اعطای جایزه به واحدهای صنعتی که به مقوله امنیت و پیشگیری توجه کافی داشته اند، از سر گرفته می‌شود.او ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی را مورد اشاره قرار داد و گفت: رفع ابهامات شورای نگهبان در دولت مورد توجه قرار گرفت که قرار است پس از تعیین تکلیف این موارد از سوی نمایندگان منتخب هیات دولت، بار دیگر در دستور کار مجلس قرار گیرد.
سهم 30 درصدی ایران در پرداخت بیمه بدنه سانچی
وی با بیان اینکه تنها 30 درصد بیمه بدنه کشتی سانچی به صنعت بیمه ایران مربوط می‌شود، اظهار داشت: 70 درصد بدنه را یک شرکت بیمه نروژی بر عهده دارد که اعلام آمادگی کرده خسارت آن را پردازد.رئیس کل بیمه مرکز افزود: از سهم 10 میلیون دلاری ایران، کمتر از 5 میلیون دلار به عده بیمه البرز و ملت است و بقیه از محل بیمه اتکایی بیمه مرکزی پرداخت می‌شود. همتی با تاکید بر اینکه کشتی به طور کامل از بین رفته است، اظهار داشت: هر موقع که صاحب کشتی درخواست خسارت کند، اقدام می‌کند. وی درباره بیمه خدمه نیز گفت: مسئولیت آن بر عهده کلوپ‌های بیمه ای است ضمن آنکه خسارت آلودگی آن نیز به عهده این کلوپ‌ها است.همتی در عین حال اظهار داشت که خدمه آن تا سقف حدود 100 میلیون تومان بیمه نزد شرکت‌های بیمه داخلی بیمه حوادث بوده اند.
افزایش سرمایه گذاری با بهبود رتبه اعتباری ایران
وی درباره کاهش نرخ ریسک اعتباری ایران نزد سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) گفت: هرقدر این رتبه بهبود یابد، علاقه به سرمایه‌گذاری در ایران را افزایش خواهد داد. رئیس کل بیمه مرکزی این بهبود را ناشی از اجرای برجام، بهبود روابط خارجی، امنیت داخلی و اطمینان دهی به سرمایه‌گذاران خارجی دانست و گفت: قراردادهایی که در زمینه فاینانس به تازگی بسته شده است، نشان می‌دهد گرایش برای ورود سرمایه به ایران رو به افزایش است.وی افزود: از ابتدای امسال 1.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی ورودی ثبت شده است که رقم خوبی است.رئیس کل بیمه مرکزی درباره اینکه بهبود این رتبه می‌تواند در کاهش نرخ اتکایی خارجی هم موثر باشد، گفت: این رتبه به معنی ریسک برگشت سرمایه است اما شرکت‌های بیمه اتکایی بر اساس عواملی چون میزان حوادث در دنیا در سال‌های قبل تعیین نرخ می‌کنند و این موضوع ارتباطی هم به کشور خاصی ندارد.
سود 700 میلیارد تومانی صنعت بیمه 
همتی همچنین سود خالص شرکت‌های بیمه را در سال گذشته 700 میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: شرکت‌های بیمه 1050 میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال گذشته به دولت پرداخته اند و این بدان معناست که در صنعت بیمه دچار بحران نیست. رئیس کل بیمه مرکزی تاکید کرد که بهتر است به جای اینکه برخی نگران سوددهی صنعت بیمه باشند، عوارض و موارد اضافی را از دوش این صنعت بردارند و آنگاه خواهند دید که این صنعت نه تنها مشکلی ندارد بلکه می‌تواند به توسعه بیشتر اقتصاد کمک کند.وی خواستار حذف مالیات از بیمه شد و تاکید کرد که این اقدام به توسعه صنعت بیمه و ارزان شدن بیمه‌نامه‌ها به ویژه در رشته بیمه عمر منجر می‌شود. 
همتی گفت: دو سال پیش که به این صنعت بازگشتم، رشته بیمه شخص ثالث در شرایط زیاندهی قرار داشت اما اکنون خسارت در این رشته کنترل شده است. وی با تاکید بر اینکه وضعیت بیمه درمان تکمیلی نیز رو به بهبود است و در رشته مسئولیت نیز با نظارت بیمه مرکزی مشکلات حل می‌شود، گفت: البته بخشی از وضعیت صنعت بیمه به اوضاع عمومی‌اقتصاد ایران باز می‌گردد؛ هرچه اوضاع بهبود یابد، شرکت‌ها بهتر می‌توانند حق بیمه خود را بپردازند و شرکت‌های بیمه نیز از ایفای تعهدات خود بر می‌آیند. همتی همچنین از نظر موافق وزیر بهداشت و سازمان بیمه سلامت برای رعایت مقررات بیمه‌ای در شرکت آتیه‌سازان حافظ خبر داد و گفت: این شرکت اگر می‌خواهد در حوزه‌های بیمه فعال باشد، باید مقررات بیمه مرکزی را بپذیرد و رعایت کند در غیر این صورت بیمه مرکزی تعهدی درباره آن ندارد.وی اطمینان داد که در آینده نزدیک این شرکت نیز خود را مقررات صنعت بیمه وفق داده و بتواند از بیمه مرکزی مجوز بگیرد.
رئیس کل بیمه مرکزی در زمینه بیمه‌های عمر نیز به مردم اطمینان داد که 25 درصد حق بیمه‌های عمر آنها نزد بیمه مرکزی به صورت اتکایی اجباری نگهداری می‌شود و این نهاد ناظر با اعلام نرخ‌های فنی بر حساب‌های این رشته بیمه نظارت دارد تا در زمان ایفای تعهدات شرکت‌ها مشکلی پیش نیاید. وی با تاکید بر اینکه امروز شرکت‌های بیمه ذخایر کافی در اختیار دارند، گفت: قرار است در یک برنامه سه ساله کمبود ذخایر شرکت‌ها رفع شود که اجرای آن از پارسال آغاز شد و با این کار اکنون حجم ذخایر صنعت بیمه به 33 هزار میلیارد تومان رسیده است.
همتی درباره مشکلات بیمه منحله توسعه نیز گفت: در ابتدای انحلال این شرکت تصور می‌شد که حجم تعهدات آن 800 میلیارد تومان است که تاکنون این رقم به بیمه گذاران پرداخت شده است اما هنوز حدود 400 میلیارد تومان از تعهدات آن باقیمانده که با هماهنگی قوه قضاییه قرار است با فروش املاک و دارایی‌های بیمه توسعه در اختیار بیمه ایران قرار گیرد تا صرف پرداخت تعهدات آن شود.
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: