eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار

یک مسئول در سازمان سرمایه گذاری: رتبه اعتباری ایران باید به 4 برسد

مدیرکل دفتر وامها، مجامع و مؤسسات بین المللی سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران گفت: با توجه به بدهی پایین و بهبود شرایط اقتصادی ایران، انتظار داریم رتبه اعتباری ایران به 4 بهبود یابد.
۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱ شناسه خبر : ۱۲۶۳
«سعید خانی اوشانی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره علل بهبود رتبه اعتباری ایران نزد سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) اظهار داشت: در زمان تحریم ها، به دلیل بسته شدن کانال های مراودات پولی، بدهی های سررسید شده و تسویه نشده ایران افزایش یافت که پس از اجرای برجام این مشکل برطرف شد و توانستیم بدهی های خود را پرداخت و تسویه کنیم.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات تحریم این بود که به دلیل تحریم های نفتی، بخشی از درآمدهای کشور محقق نمی شد که این امر بر رتبه اعتباری ایران اثر منفی گذاشت.
خانی اظهار داشت: در نتیجه رفع تحریم ها، رتبه اعتباری ایران از ردیف کشورهای پرریسک سرمایه گذاری یعنی از رتبه 7 به رتبه 6 بهبود یافت و اکنون در آغاز سال 2018 میلادی و بر اساس جدیدترین گزاری سازمان همکاری اقتصادی و توسعه این رتبه به 5 رسیده است.
خانی درباره دستاوردهای این ارتقای رتبه نیز گفت: مهمترین دستاورد این بهبود رتبه، کاهش هزینه فاینانس برای ایران است؛ ایران تاکنون حدود 32 میلیارد دلار قرارداد فاینانس نهایی کرده و موافقتنامه های دیگری نیز در دست پیگیری دارد که بهبود رتبه اعتباری کشورمان سبب می شود با نرخ های کمتری این منابع به طرح ها و پروژه های ایرانی تخصیص یابد.
مدیرکل دفتر وامها، مجامع و مؤسسات بین المللی سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران کاهش هزینه بیمه وام ها و فاینانس ها از سوی موسسات بیمه صادراتی را از دیگر دستاوردهای این کاهش رتبه عنوان کرد و گفت: این امر نیز بر کاهش هزینه تمام شده جذب فاینانس اثر مثبت دارد.
وی کاهش هزینه تمام شده جذب فاینانس را به منزله کمک به تولید و سرمایه گذاری در کشور ارزیابی کرد و گفت: هرقدر که هزینه تجهیز منابع کم شود، تولیدکننده برای بازپرداخت آن در شرایط مناسب تری قرار می گیرد.
خانی با یادآوری اینکه رتبه اعتباری ایران تا پیش از تحریم ها 4 بود اما به تشدید تحریم ها در ردیف کشورهای پرریسک قرار گرفت، افزود: انتظار می رود رتبه اعتباری ایران به عدد 4 برسد؛ شاید این انتظار در شرایط کنونی و فشارهای سیاسی آمریکا کمی خوشبینانه باشد ولی با واقعیت های اقتصاد ایران هماهنگی دارد.
به گزارش ایرنا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در جدیدترین رتبه بندی خود، ایران را از نظر ریسک سرمایه گذاری از رتبه 6 به رتبه 5 ارتقا داد.
رتبه اعتباری ایران در دولت اصلاحات به رتبه 4 رسید که بهترین رتبه اعتباری پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می رفت اما پس از آن با آغاز تحریم ها علیه کشورمان جایگاه ایران به رتبه هفت تنزل کرد.
با آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 1+5 در دی ماه سال 94 سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با همکاری وزارت امور خارجه، صندوق ضمانت صادرات اقداماتی را برای مذاکره و بهبود رتبه اعتباری آغاز کردند که در نهایت با وجود مخالفت معدودی از کشورهای عضو، رتبه ایران در سال 2017 از رتبه هفتم به رتبه 6 ارتقا یافت و اکنون نیز با یک پله بهبود به رتبه 5 رسید.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) سازمانی بین المللی و از مهمترین نهادهای تصمیم گیر در عرصه اقتصاد جهانی است که مقر اصلی آن در پاریس می باشد. این سازمان در سال 1948میلادی با هدف بازسازی اقتصاد کشورهای اروپایی پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شد و به تدریج کشورهای غیراروپایی نیز به آن پیوستند.
رتبه بندی کشورها از نظر ریسک سرمایه گذاری یکی از اقدام های مهم این سازمان به شمار می رود.
البته جایگاه اعتباری ایران پیش از این نزد کشورهای بریکس که متشکل از قدرت های نوظهور در اقتصاد جهانی است، پس از برجام به زمان پیش از تحریم ها بازگشته است.
منبع: ایرنا
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: