eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
در همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل و اشتغال زایی؛

روحانی: طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست است/خودروهای فرسوده بطور کامل از رده خارج شوند

تهران - ایران اکونومی- رییس جمهوری صرفه جویی در انرژی، کاهش آلودگی و توجه به محیط زیست را از اولویت های طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای و درون شهری عنوان کرد و گفت:این طرح گام بزرگ دولت دوازدهم برای بهبود محیط زیست است.
۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵ شناسه خبر : ۱۴۶۵

روحانی: طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل گام بزرگ دولت برای بهبود محیط زیست است/خودروهای فرسوده بطور کامل از رده خارج شوند
به گزارش ایران اکونومی، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، درون شهری و طرح های اشتغال زایی، افزود: محیط زیست از موضوعات بسیار مهمی است که در کنار سلامت و نشاط مردم از اولویت های دولت دوازدهم است.
وی ادامه داد: با هوای آلوده نمی توان زندگی کرد و نمی توانیم در برابر آلودگی بی تفاوت باشیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: حتی اگر برای رفع آلودگی هوا سخت افزار و نرم افزار می خواهیم، کشورهایی هستند که در روزهای آلودگی ورود خودروها را ممنوع می کنند.
روحانی یادآور شد: در ایران اگر قدری حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس افزایش یابد، می توانیم در روزهای آلودگی هوا ورود خودروهای شخصی را ممنوع کنیم.
وی همچنین گفت: در سال می توانیم به جایی این که چند روز مدارس را تعطیل کنیم ورود خودروهای شخصی ممنوع را کنیم به شرطی که در طول شب تردد کامیون ها ممنوع شود.
وی با بیان این که بخش حمل و نقل عمومی در کشور دارای اشکالاتی است، خاطرنشان کرد: همه ما دربرابر مسائل محیط زیست مسئول هستیم و این که فردی رییس سازمان محیط زیست ظاهری باشد و همه ما در این مقوله باید کمک کنیم.
رییس قوه مجریه یادآور شد: کلید طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای و درون شهری زده شده است خوشحالم که همه وزیران به این طرح یاری می رسانند چراکه یک طرح بخشی نیست و بسیاری از وزارتخانه ها و بانک مرکزی در آن وارد عمل شده اند.
روحانی گفت: اگر همه با هم نباشیم کارها کُند پیش می رود و مانند شناگری خواهیم بود که در یک رودخانه به طور معمولی حرکت کند بنابراین نمی توانیم در سیل آلودگی حرکت کُندی داشته باشیم و باید با شتاب نسبت به آن غلبه کنیم.
وی اعلام کرد طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، درون شهری و طرح اشتغال زایی تا پایان دولت دوازدهم ادامه خواهد داشت و مسئله خارج کردن خودروهای فرسوده و اصلاح ناوگان حمل و نقل مزایای فراوانی دارد که مهم ترین آن محیط زیست است.
رییس جمهوری با بیان این که در حال حاضر نه تنها کلان شهرها بلکه غیرکلان شهرها هم دچار آلودگی هستند و ریزگردها هم در کنار آن قرار دارد، افزود: قدمی که دولت برداشته با کمک و تلاش مردم در جهت کاهش آلودگی است.
روحانی خاطرنشان کرد: در تهران ساعت 10 یا 11 شب می بینید چه خبر است، تمام خیابان را دود فراگرفته و کامیون ها متخصص تولید دود هستند، چه مشکلی داریم؟ آیا صنعت ما، گازوئیل و بنزین ما، خودرو سازی ما مشکل دارد یا پلیس برخورد نمی کند یا همه با هم مقصریم، نمی دانم. اول صبح هم که از خانه خارج می شویم ، اتوبوس های ادارات و نیروهای مسلح دود می کننند و برخی مینی بوس ها از در و پنجره آنها دود خارج می شود، معلوم نیست این خودروها چطور ساخته شده اند.
وی با تاکید بر این که خودروهای فرسوده باید بطور کامل از رده خارج شوند، ادامه داد: می خواهیم خودروهای فرسوده را خارج کنیم و امروز برخی از خودروها عمر بیش از هفتاد سال را دارند که انسان برای تعمیرکارها غصه می خورد که چگونه آنها را تعمیر می کنند یا در جاده ماشینی که روبرو آن می آید باید قل هو الله خواند.

**دولت دوازدهم مصمم تر از گذشته طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را در اسرع وقت اجرا می کند
رییس دولت دوازدهم تصریح کرد: اجرای این طرح در راستای آرامش و سلامت مردم و کمک به رانندگان است چرا که رانندگی یکی از مشاغل آسان نیست، این افراد هفته ها بیرون از منزل هستند و راه های طولانی را در شبانه روز در گرما و سرما طی می کنند و اگر خودروی آنان نو باشد در روحیه و سلامت آنها و خانواده شان موثر است.
روحانی یادآور شد: صرفه جویی در انرژی یکی از اساسی ترین محورهای اجرای این طرح است که بنابر آمارها با اجرای این طرح روزانه 5.5 میلیون شبکه نفت صرفه جویی خواهد شد که به همان مقدار می توانیم صادرات را بیشتر کنیم و درآمد ارزی بیشتری داشته باشیم.
وی تاکید کرد این اقدام فرصت بزرگی است و در این اقدام اشتغال دو برابر خواهد شد و از طرف دیگر باید تلاش کنیم تا صادرکننده کامیون در منطقه باشیم.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد در ملاقاتی که با یکی از روسای جمهوری منطقه داشتم، وی گفت که تولیدات کامیون ایران از سایرین بهتر است بنابراین اگر بتوانیم مشارکت شرکت های خارجی بهترین کامیون ها را تولید کنیم، می توانیم بخشی از آن را صادر کنیم که تحول بزرگی در صادرات و اشتغال بوجود خواهد آمد.
روحانی گفت: با اجرای این طرح می خواهیم خودرویی به رانندگان تحویل شود که حدود نصف قیمت آن را وزارت نفت بر عهده بگیرد که این از درآمد حاصل از صرفه جویی انرژی به دست می آید.
وی به مردم قول داد که دولت دوازدهم مصمم تر از دولت یازدهم طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را در اسرع وقت اجرا و در حمل و نقل جاده ای برون شهری و درون شهری خودروهای فرسوده را خارج کند.
وی اظهارداشت: به نظر من با اجرای این طرح مردم خوشحال می شوند چرا که این طرح باعث از بین رفتن آلودگی هوا، افزایش سرعت حمل و نقل و روان شدن ترافیک جاده ای می شود. 
رییس جمهوری تصریح کرد: اجرای این طرح در دولت یازدهم با انجام زمینه های اقتصاد کلان برای رشد و تحول اقتصادی آماده شد که در دولت دوازدهم حداکثر استفاده را انجام خواهیم داد و اشتغال یکی از اساسی ترین هدف های ما در اجرای این طرح است. 

** طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل هدیه کوچک دولت به ملت است 
روحانی خاطرنشان کرد: در سال 95 بیش از 700 هزار شغل ایجاد شد که به مراتب بیشتر از هشت سال قبل از دولت یازدهم است و همه تلاش ما این است که امسال میزان اشتغال بیشتر از 95 باشد. 
وی افزود: در این مسیر باید در کنار وزارتخانه ها، استانداران، فرمانداران و شهرداران نیز وارد عمل شوند و باید به این اولویت برسیم که هدف اول محیط زیست، دوم اشتغال ، سوم کاهش مصرف انرژی، چهارم روان بودن حمل و نقل و بعد از آن سلامت مردم و رانندگان و نوسازی ناوگان باشد. 
رییس قوه مجریه تصریح کرد: این طرح را به ملت ایران، شرکت های خودروسازی تبریک می گویم و هدیه کوچکی از سوی دولت برای ملت است.

** پیروزی انقلاب اسلامی معجزه سیاسی و تاریخی بود 
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود در این همایش با تبریک ایام مبارک دهه فجر گفت: در این ایام مبارک همه ملت ایران شریک هستند و اگر حضور، فداکاری و ایثار مردم نبود پیروزی انقلاب امکان پذیر نبود، انقلاب اسلامی در برابر نه تنها رژیم شاه بلکه در برابر همه قدرت های جهان صورت گرفت. 
روحانی گفت: دولت آن زمان عراق در نجف به امام خمینی (ره) فشار می آورد که سکوت اختیار کند و همه قدرت های محلی و بین المللی هم فشاری می آورند و امام که به سمت کویت حرکت کرده بود، نگذاشتند وارد شود و ایشان تصمیم گرفت به فرانسه برود و فرانسوی ها نمی دانستند این شخصیت کیست، بعد که امام آمد، رژیم فهمید چون بنا نبود ایشان به پاریس برود، شاید اگر رژیم می فهمید نمی گذاشت. 
وی ادامه داد: در انقلاب همه دنیا دست به دست هم دادند تا موفق نشود، البته یک غافگیری عمومی هم در جهان بود و دیدند که در راس انقلاب یک عالم دینی قرار دارد که پایگاه آن مساجد، مراکز دینی و مردم است و اظهار می کردند که پیروز نمی شود و در ذهن آنها نمی آمد این روش باعث پیروزی شود. 
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: امام زمانی که در نجف و پاریس سخنرانی می کرد از طریق تلفن در تهران ضبط می شد و بعد از تکثیر به شهرهای ایران ارسال می شد و آنها فکر نمی کردند که این گونه انقلاب پیروز شود. 
روحانی همچنین گفت: آنها به نیروهای مسلح و ارتش خود تکیه کرده بودند و تصور می کردند که در زمان مناسب وارد می شود و کشتار می کند و مسئله تمام می شود ولی نمی دانستند ارتش به استثنا تعدادی از سران آن مردمی است و این همان گل و گلوله است که تبادل شد. 
وی با بیان این که پیروزی انقلاب معجزه از لحاظ سیاسی و تاریخی بود، تصریح کرد: بسیاری از کشورهای منطقه از این پیروزی عصبانی و عصبی شدند و قدرت های بزرگ ناراحت شدند چرا که منافع خود را در خطر دیدند و تاکنون هم رها نکرده اند و می خواهند از ملت انتقام بگیرند. 
وی افزود: خوشبختانه پیروزی انقلاب اسلامی و ایام دهه فجر در 39 سال گذشته عامل تحرک بوده است و غیر از حضور مردم در 22 بهمن دولت ها همیشه تلاش کردند هدیه ای برای مردم در این ایام داشته باشند و تعدادی پروژه مهم در این ایام افتتاح شود و این از آثار مبارک انقلاب اسلامی است که وادار می کند با نشاط بیشتر وارد عمل شویم. 
رییس جمهوری همچنین گفت: کشور ما هم مثل کشورهای دنیا دارای مزایا و نعمت های فراوان و هم دارای مشکلات است که در زمینه مزایا ما یک ملت بزرگ و فهیم داریم که در تاریخ تمدن ساز بوده است. 
روحانی افزود: ملت ایران هم قبل و هم بعد از اسلام با اشتیاق اسلام را قبول کرد و اسلامش با شمشیر نبوده است. 
وی یادآور شد دلیل آن این است که بهترین مفسر قرآن و سیره اهل بیت (ع) در تاریخ ایرانی ها بودند و بهترین لغت دان عرب و ادبیات عربی عالم ایرانی بوده است. 
رییس جمهوری با بیان این که حدود یک میلیارد و700 میلیون مسلمان در شرق داریم، یادآور شد: این میزان مسلمان از دروازه ایران به شرق دنیا حرکت کرده است و نشان می دهد ملت ایران معتقد به اسلام بود و این بار مسئولیت را بر عهده گرفته و ملت ایران پرورش دهنده اسلام در ابعاد مختلف تبلیغ و تبیین کننده و علوم اسلامی را پایه گذاری کرده است. 
روحانی افزود: در کشور منابع بزرگی داریم و جایگاه ما در منطقه با ارزش است و از لحاظ ترانزیت در جایگاه جغرافیایی خاصی قرار داریم و انتقال راه آهن چابهار به زاهدان و اتصال به شبکه سراسری می تواند شاهراه ترانزیتی باشد.
به گزارش ایرنا، همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، درون شهری و اشتغال زایی امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ،بیژن زنگنه وزیر نفت، عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی و جمعی از مسئولان در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.
منبع: ایرنا
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: