eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور:

تقسیم کار ملی میان بخش خصوصی و عمومی

اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر تقسیم کار ملی بین بخش خصوصی و عمومی در حوزه اقتصاد گفت: این حرف هنوز هم اهمیت و هم تازگی دارد، اما باید در سطوح جدید و با اهتمام جدی دنبال شود.
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱ شناسه خبر : ۱۸۷۷

به گزارش ایران اکونومی، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور امروز در سی و پنجمین جلسه نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر تقسیم کار ملی بین بخش خصوصی و عمومی در حوزه اقتصاد گفت: این حرف هنوز هم اهمیت و هم تازگی دارد اما در سطوح جدید و با اهتمام های جدید باید دنبال شود.

وی افزود: این روزها صحبت از اینکه دولت و بخش عمومی غیردولتی باید بنگاه‌های خود را واگذار کنند، بیشتر از گذشته شنیده می شود، این امر پیام‌های مغتنمی است.

نهاوندیان بیان داشت: رئیس جمهور در دولت دوازدهم با تاکید بسیار بیشتری از بعضی نهادهای دولتی خواسته اند که بنگاه های عمومی غیردولتی ر اختیار دارند، مثل تامین اجتماعی و بانک‌ها از آنها برنامه واگذاری خواسته شده است.

وی افزود: از وزیر دفاع شنیدیم که مقام معظم رهبری دستور داده اند که برنامه واگذاری نیروهای مسلح دنبال شود و معنای این است که آنچه در سیاست‌های کلی اصل 44 به عنوان تکلیف اعلام شده بود که باید وظیفه دولت باز تعریف شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: ما در عمل جهت گیری‌های مختلفی را در 4 دهه گذشته عمل کرده‌ایم، اما الان وقت آن رسیده که با دقت بیشتری بعضی از کارهایی را انجام شده و مقصود یعنی هدف افزایش بهره وری حاصل نکرده ارزیابی کنیم و بعضی از آن اصلاح شود و همان باز تعریف بخشی خصوصی و عمومی است.

نهاوندیان بیان داشت: اتفاقی که در اجرای سیاسی های کلی اصل 44 افتاد این بود که یک سری موسسات عمومی غیردولتی تعریف شد، در حالی که ما در قانون اساسی سه بخش بیشتر نداریم و در واقع انحراف در منابع ایجاد شد و هدف بهره‌وری که قرار بود دنبال شود، به سبب آنکه مدیریت بنگاه از آن قواعد که باید تبعیت کند تبعیت نمی‌کند و به نظر می‌رسد، اولویت ما در عین کارهای روزمره این است که دولت و نمایندگان بخش خصوصی از اصلاح ساختاری نباید غافل شوند.

وی بیان داشت: نکته مهم در تقسیم کار توجه به این است که بخش عمومی باید بداند که به بخش خصوصی نیاز دارد و در پیشنهادات و طرح هایی که می‌دهد تصور اینکه می‌تواند بخش خصوصی را از حوزه‌ای حذف یا نادیده بگیرد، این موضوع را باید کنار بگذارد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: سال هایی بر ما گذشت که تصمیماتی در دستگاه های حاکمیتی گرفته می شود که هدف حذف بخش خصوصی را داشت و قرائتی از دولتی شدن بخش تجارت خارجی بود، اتفاقا جدی و معتقد بودند اما موفق نشدند.

نهاوندیان بیان داشت: از این طرف هم در بخش خصوصی پیشنهادی می تواند پیش رود که توجه به اینکه بخش خصوصی موفق به یک حاکمیت موفق نیاز دارند این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: حاکمیت موفق یعنی مدلی از خدمات عمومی که در آن فساد و رانت نباشد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: لذا بعد از گذشتن این مرحله توصیه من این است، در ملاحظات و بحث‌هایی که در اتاق و تشکل‌ها می‌شود، از منظر وظایف حاکمیتی آن موضوع دیده شود.

نهاوندیان بیان داشت: پیشنهادی از سوی کارفرما می‌تواند، موفق باشد که منظر کارگر را دیده باشد، زیرا آن دوره‌ای که دولت، کارفرما و کارگر فقط حرف خودش را می‌زند، تمام شده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: معافیت از مالیات حتما به معنای هزینه کردن از بخش دیگری است، می‌توانیم مشوق مالیاتی گذاشت، اما باید پایه مالیات را باید نگه داشت و نباید شفافیت را برای ارتباط بین بخش و دولت هزینه کرد.

وی با اشاره به برخی پیشنهادات از سوی مجلس مثلا معاف کردن یک بخش از بیمه کارفرما و آن را بر عهده  دولت گذاشتن گفت: همه مشکلات در تامین اجتماعی مگر از چک‌های لاوصول بوده و مگر از وعده‌های پرداخت نشده نبوده است. مشکل اساسی که ما در تامین اجتماعی پیدا کرده‌ایم، مگر مال این وعده‌های پرداخت نشده نبوده است؟ کسی که دستوری می‌دهد و پیشنهادی می‌دهد که دولت باید چنین کاری را بکند باید بتواند توضیح دهید که دولت این منابع را از کجا تامین می کند؟

وی با اشاره به اینکه تصور می شود دولت منابع لایزال دارد، بیان داشت: در محیط زیست ما با تصمیم هایی که همه جوانب آن را ندیده‌ایم هزینه آن را به نسل بعد منتقل کرده‌ایم و هزینه مشکلات بانکی را عملا به نسل بعد منتقل کرده‌ایم و هزینه عدم برنامه ریزی شهری را به نسل بعد منتقل کرده‌ایم. در اقتصاد هیچ حرف اقتصادی نمی‌توان زد که هزینه نداشته باشد.

نهاوندیان بیان داشت: طرحی اقتصادی است و امکان پیشرفت در فضای امروز دارد که همه جهات را دیده باشد و ما نیاز به یک باز مهندسی تقسیم کار ملی بین بخش عمومی و خصوصی داریم.

وی افزود: در بحث رابطه بخش خصوصی و دولتی بجای تنزاع در توزیع سهم، تلاش کنیم کیک را بزرگ کنیم. اگر دولت و بخش خصوصی دست به دست هم بدهند حتما می شود تولید ملی را افزایش داد و آن وقت نیاز به تنازع در سهم که معمول بحث‌ها هست، نخواهد بود.

نهاودیان گفت: در آن افزایش کیک هم باید دنبال پیشنهادهایی باشیم که با افزایش بهره وری تولید ما را بالا ببرد.

وی با اشاره به طرح رئیس جمهور در مورد نوسازی ناوگان تجاری گفت: این امر تازگی دارد و این تعهدی که دولت کرده  که سی کی دی را دولت به عهده می گیرد، لذا قیمت کامیون و مینی بوس تقریبا نصف می‌شود، یعنی سهمی که کامیون دار می پردازد نصف می شود در حالی که بودجه یک ریال برای آن در نظر نگرفته است.

وی در مورد چرخه تامین مالی آن بیان داشت:  با فاینانسی که از فروشنده سی کی دی یا منابع بانکی تامین می شود اقساط آن فایناس را وزارت نفت از محل صرفه جویی در سوخت می پردازد. ما نوسازی کل ناوگان را می‌توانیم داشته باشیم، بدون اینکه یک ریال دولت هزینه کرده باشد.

نهاوندیان بیان داشت گفته می شود 77 درصد آلودگی تهران برای وسایل متحرک است و 55 درصد مربوط به کامیون ها است.

نهاوندیان بیان داشت: ما از محل تضییع منابع فعلا برای رشد اقتصاد منبع داریم.

نهاوندیان در مورد جهش نرخ ارز در هفته‌های گذشته گفت: برای افرادی که در چهار سال اخیر در اقتصاد ایران زندگی کرده باشند، این حرف تعجب دارد که دولت به دنبال افزایش نرخ ارز است، زیرا این اتفاق بارها در اقتصاد ایران رخ داده و شاهد التهاب در نرخ ارز بوده‌ایم. 

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور بیان داشت: اگر همه قیمت‌ها بالا رفت، قدرت خرید پول پایین آمده و زمانی که قدرت خرید پول ملی در رابطه با کالا و خدمات پایین بیاید، یعنی قدرت خرید در رابطه با ارز خارجی نیز پایین آمده است که این امر، امری دستوری نیست، بلکه نتیجه یک فرایند اقتصادی است. 

وی با تأکید بر اینکه حتماً اولویت اصلی دولت در اقتصاد ایجاد ثبات و آرامش در بازارهای اقتصادی کشور است، گفت: برای مقابله با بازار ملتهب ارز هیچ کاری ریشه‌ای‌تر از این نیست که تورم را کنترل کنیم. 

وی بیان داشت: اگر نرخ ارز را به صورت مصنوعی کنترل کرده و تورم بالاتر رود، سپس جهش سه برابر شدن نرخ ارز را خواهیم داشت که اگر همان سیاست پولی و مالی دنبال می‌شد، آن تورم ادامه می‌یافت و نرخ ارز هم اکنون به جای دیگری رسیده بود. 

وی افزود: عامل و جنس این جهش ارز، روانی، سیاسی و غیراقتصادی است، بنابراین اگر در تحلیل موضوع خوب وارد نشویم، در مدیریت و درمان و حل آن به خوبی وارد نخواهیم شد. 

نهاوندیان گفت: مایه امیدواری است که با گسترش هر چه بیشتر زمینه اثرگذاری بخش خصوصی در ساختارسازی و بهبود محیط کسب در اقتصاد ایران بتوانیم به تقسیم کار ملی و بهره‌وری برسیم. 

وی گفت: در معاونت اقتصادی ریاست جمهوری اولویت کار اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار است. 

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور افزود: در چهار سال گذشته انتظار داشتیم سرعت پیشرفت در این زمینه بیش از آنچه باشد که تاکنون به دست آمده، بنابراین در چهار سال آینده کار شتاب بیشتری خواهد گرفت. 

نهاوندیان اظهار داشت: واقعا ما به آنچه در قانون پیش‌بینی شده که هیچ تصمیمی گرفته نشود، مگر آنکه نظر بخش خصوصی در آن لحاظ شود، البته گاهی مشاهده می‌شود که برخی از پیشنهادها از کمیسیون‌ها عبور می‌کند، ولی نظر اتاق در آن لحاظ نمی‌شود. 

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور بیان داشت: در قانون بهبود محیط کسب و کار فرازی وجود دارد که در آن شرایط مساوی بخش خصوصی با بخش دولتی باید اولویت داشته باشد، در این رابطه به گذشتگان کاری نداریم، اما این سؤال مطرح است که در چهار سال گذشته گزارش عملکرد این ماده از قانون آماده است یا خیر؟ 

وی افزود: دولت دوازدهم اولویت خود را در دو محور اصلی فقرزدایی و اشتغال‌زایی قرار داده است که این جهت‌گیری به دلایلی اتخاذ شده، پس اتاق این دو محور را باید لحاظ کند و طرح‌هایی که هم‌زمان این دو محور را دربرمی‌گیرد، معرفی کند.

*ادعای افزایش نرخ ارز توسط دولت یعنی ایستادگی در برابر کنترل تورم

وی در مورد نرخ ارز بیان داشت: برخی می گویند که دولت خودش می‌خواهد نرخ ارز را افزایش دهد که این یعنی دولت در برابر بزرگترین دستاورد خود، یعنی کنترل تورم ایستاده که اتهامی اشتباه است. 

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: در دولت یازدهم یک هماهنگی در مجموعه سیاست‌ها ایجاد شد که به دستاورد آرامش در بازارها از جمله بازار ارز رسیدیم. 

وی افزود: اما عوامل بیرونی خارج از اختیار هم باید دیده شود و باید تفکیک عوامل اقتصادی از غیراقتصادی بررسی شود. 

نهاوندیان در مورد تقسیم کار بخش خصوصی و عمومی گفت: اینکه خیلی از کاستی‌هایی که پیدا شده است در این تقسیم کار مربوط به جاهایی است که خارج از حوزه مدیریت دولت قرار گرفته، اما مسئولیت آثار اقتصادی آن از دولت توقع می‌شود. 

معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: اگر بنگاهی در صحنه اقتصاد ایران فعالیت اقتصادی می‌کند، حتما باید شرایط برابر و رقابت عادلانه داشته باشد و انتساب آن بنگاه به مالک خاص نباید برای آن بنگاه شرایط خاص ایجاد کند و این به معنای رانت است. 

نهاوندیان گفت: وظیفه گزارش دهی به مردم بسیار به شفافیت و گسترش مسئولیت اجتماعی کمک می‌کند و البته همه باید به دنبال تقویت سرمایه اجتماعی امید باشیم. 

وی اظهار داشت: امید هیچ گاه قطع نمی‌شود و نباید قطع شود، اگر چه مشکلات و موانعی وجود دارد.

نهاوندیان با اشاره به طرح سلامت گفت: در این طرح یک مشکل مصاحبه درآمد - هزینه و باید در بسته تامین مالی طرح دقت بیشتری می‌شد ، مشکلاتی پیش آمده، اما باید حل شود.

وی در مورد تحریک تقاضای داخلی گفت: در این رابطه بحثی آغاز شده و ما باید رویکرد جهش صادراتی را مورد توجه قرار دهیم، اگرچه بازارهای داخلی هم اهمیت خود را دارد. 

نهاوندیان در مورد سوالی که چرا اثری از طرح های رونمایی شده در بودجه اثری دیده نشده است، گفت: در بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل منبع آن صرفه جویی انرژی است، لذا در بودجه نیامده است. 

معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: سیاست دولت در بحث ارز معلوم است و در رابطه با کارنامه عملکرد نباید تردید کرد. حتما بی ثباتی نرخ ارز هدف دولت نبوده و برای رفع بی ثباتی و ایجاد آرامش دولت ریشه بی ثباتی را هدف قرار داده است و آن را مدیریت کرده است. 

وی افزود: اما در مقطع خاصی که عوامل برون زا منجر به بی ثباتی در قیمت ارز شده در آنجا بین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت گاهی تعارض ایجاد می‌شود. تلاش قطعا برای ایجاد آرامش است و حتما بی ثباتی در بازار ارز هم به ضرر واردات، هم به ضرر صادرات و به هم به ضرر تولید است. 

نهاوندیان بیان داشت: همکاری و هماهنگی بین فعالان تجاری و فعالان بازار ارز و ارز آوران عمده و تقاضا گران عمده ارز خارج از نرخ مبادله‌ای بیش از آنچه که بوده باید می‌بود. 

وی افزود: اگر ارز را برای تجارت و تولید می‌خواهیم باید آن را از تقاضای سفته بازان مصون نگه داریم. 

معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: سیستم باید به گونه‌ای باشد که اگر کسی ارز خود را وارد سیستم تولید نکرد سود نکند و سود باید از آن کسی که باشد که تولید مولد دارد. 

نهاوندیان بیان داشت: با توجه به وضعیت درآمد ارزی و وضعیت کلان اقتصاد کشور، حتما امیدوارم که آرامش و ثبات ایجاد خواهد شد. 

وی بیان داشت: وقتی نسبت بدهی دولت به GDP اقتصاد ایران را با سایر کشورها مقایسه می‌کنیم، ایران بهترین شرایط را بین کشورها را دارد،در حالی که این نسبت در آمریکا 100 درصد است و در ژاپن بالای 200 درصد است.

منبع: فارس
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: