eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
عراق کشوری مناسب برای پذیرش کالاهای ایرانی

مرز مهران، کلید توسعه صادرات ایلام

امروز هدف از توسعه صادرات غیرنفتی تنها به افزایش درآمد ارزی محدود نمی‌شود بلکه توسعه صادرات نقش مهم‌تری به‌عنوان یک راهبرد رشد و حتی توسعه اقتصادی دارد. درحال‌حاضر تجارت بین‌الملل علاوه بر اینکه از جایگاه مهمی برخوردار شده، به‌عنوان نیروی محرک رشد و بالندگی اقتصاد کشورها مطرح است.
۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲ شناسه خبر : ۲۰۹۱

در این میان، آنچه ضامن ثمردهی سرمایه‌گذاری‌ها، برنامه‌ها و کوشش‌های معطوف به توسعه صادرات است، توجه به رفع موانع و مشکلات فراروی صادرکنندگان به‌منظور ایجاد مسیری هموار و روان برای تسهیل امور در این زمینه است. همت و تلاش برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز ۲۰ساله و ایجاد ظرفیت‌های جدید در توسعه صادرات غیرنفتی همواره از راهبردهای بلندمدت کشور در عرصه اقتصاد در سال‌های گذشته بوده که در امسال این راهبرد به طور جدی‌تر در دستور کار مسئولان قرار گرفته است. مرز بین‌المللی مهران به‌عنوان یکی از مرزهای صادراتی کشور از ظرفیت ویژه و بالقوه‌ای برای توسعه صادرات غیرنفتی برخوردار است که می‌توان با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی راهبردی اساسی از مزیت بارز آن در توسعه همه‌جانبه منطقه، بهبود وضعیت معیشتی مرزنشینان، افزایش امنیت و اسکان جمعیتی، برقراری تعاملات سازنده با کشور همسایه و افزایش مبادلات تجاری، بازرگانی، فرهنگی و اقتصادی بهره برد. برخورداری از ۴۳۰کیلومتر مرز مشترک با عراق، خروج روزانه بیش از هزار کامیون کالای گوناگون و تردد روزانه چندهزار زائر عتبات عالیات که تعدادشان در روزهای منتهی به اربعین حسینی به ۲میلیون نفر هم می‌رسد این مرز را به کانون توجهات ملی تبدیل و به‌عنوان یک کلید طلایی برای توسعه روابط خارجی با کشور عراق و افزایش صادرات غیرنفتی به کشورهای خاورمیانه تبدیل کرده است. به‌گفته کارشناسان، عزم جدی برای توسعه صادرات غیرنفتی، تلاش برای روان‌سازی فرآیند گمرکی و اهتمام جدی در راستای راه‌اندازی صنایع صادرات‌گرا با هدف تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، امور تاثیرگذاری است که جزو اولویت‌های کاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام قرار گرفته است.


رونق مبادلات تجاری بین ایلام و عراق
در این باره معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام با اشاره به‌میزان صادرات کالا از این استان در ۱۰ ماه امسال گفت: در ۱۰ ماه امسال ۴۰۹میلیون‌و ۳۵هزارو۲۹۱ دلار کالا از گمرک استان ایلام صادر شده است.
جمیل شوهانی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در این مدت ۵۸۵میلیون‌و۲۲۲ هزارو۶۶۹ دلار کالا نیز از گمرک‌های دیگر استان‌ها به کشور عراق صادر شده است. مجموع صادرات استان ایلام (گمرک‌های استان و گمرک‌های سایر استان‌ها) ۹۹۴میلیون‌و۲۵۷هزارو۹۶۰ دلار بوده که از مرز بین‌المللی مهران به عراق صادر شده است.
وی عمده‌ترین اقلام صادراتی در ۱۰ماه امسال از مرز مهران به عراق را لوازم خانگی، مصالح ساختمانی، محصولات فلزی، کشاورزی، پلاستیکی، خودرو و قطعات خودرو و مواد پتروشیمی اعلام و اظهار کرد: در این مدت بیشترین میزان کالای صادراتی استان ایلام به عراق لوازم خانگی و محصولات کشاورزی بوده است.
شوهانی میزان واردات از مرز مهران را در ۱۰ ماه امسال بیش از ۱۰۹ میلیون دلار اعلام و تاکید کرد: عمده اقلام وارداتی قطعات و مواد اولیه برای کارخانه‌های استان بوده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام بیان کرد: امسال تفاهمنامه‌هایی بین ایلام و استان‌های همجوار از جمله میسان و واسط به امضا رسیده است. همچنین تعاملات و پیگیری‌هایی از طریق رایزن بازرگانی استان در زمینه تسهیل روند صادرات و مبادلات تجاری انجام شده تا مشکلات افزایش تعرفه از سوی عراق و این‌گونه محدودیت‌ها برطرف شود.


فعالیت ۸ تعاونی مرزنشین در ایلام
وی با اشاره به اینکه ۸ تعاونی مرزنشین در ایلام فعال است، تصریح کرد: این تعاونی‌ها براساس قانون‌های در نظر گرفته شده در حوزه مرزنشینی کار می‌کنند. صادرات تعاونی‌های مرزنشین در سال گذشته ۵میلیون‌و ۳۰۰ هزار دلار و مجموع واردات آنها نیز حدود ۶۰۳ هزار و ۶۰۰ دلار بوده است.
شوهانی با اشاره به اینکه در مجموع ۵۳۵واحد تولیدی در استان فعال است، اضافه کرد: احیای واحدهای تولیدی راکد و پرداخت تسهیلات از محل اشتغال فراگیر و روستایی با نگاه صادرات‌محور و حمایت از واحدهای صادرات‌گرا از جمله برنامه‌های کاری مدیریت ارشد استان برای افزایش صادرات کالا از مرز مهران به کشور عراق است که به‌طور جدی دنبال می‌شود. همچنین برنامه‌هایی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی در دستور کار قرار داده‌ایم تا بتوانند در صادرات نقش‌آفرینی‌کنند.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود با رفع مشکلات این واحدها، سال آینده روند صادرات استان مطلوب و قابل قبول شود. برای سال آینده برنامه‌هایی در زمینه اعزام و پذیرش هیات تجاری در نظر گرفته شده است.


صدور ۳۰۰ کارت پیله‌وری
شوهانی اضافه کرد: در ۱۰ ماه امسال حدود ۲۲۴ کارت بازرگانی صادر و تمدید شده است. همچنین حدود ۳۰۰ کارت پیله‌وری صادر شده تا صادرکنندگان بتوانند در بازارچه‌های مرزی فعالیت کنند. ۱۴۴۵مورد ثبت سفارش به ارزش یک‌میلیون‌و۴۶۱هزارو۸۶۷ دلار نیز از دیگر اقدام‌های انجام شده است. وی با بیان اینکه مرز مهران نزدیک‌ترین و امن‌ترین مرز برای صادرکنندگان به شمار می‌رود، تاکیدکرد: برخورداری از مشترکات دینی و مذهبی با ساکنان شهرهای همجوار ما در عراق یک مزیت است. معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام تصریح کرد: برنامه‌هایی به‌منظور معرفی توانمندی‌های تولیدی و صادراتی و خدمات مربوط به اماکن متبرکه و آثار باستانی در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی در دست اقدام قرار گرفته است.


راه‌اندازی بازارچه‌های چیلات و چنگوله
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ایلام درباره مشکلات صادرات به عراق گفت: صادر نشدن ویزا برای تاجران و بازرگانان، نبود مدیریت واحد در مرز، کوچک بودن محوطه گمرک برای تخلیه کالا، اختلال در تعرفه گمرکی در مرز، برخورد سلیقه‌ای در امور گمرکی و نبود اطلاع‌رسانی درست از جمله مشکلات صادرات به کشور عراق به‌شمار می‌رود.
شعبان فروتن در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: عراق کشوری مناسب برای صادرات کالاهای ایرانی است، از همین رو نباید تلاش کشورهای رقیب مانند ترکیه را برای در اختیار گرفتن بازار این کشور نادیده گرفت و باید در زمینه صادرات به این کشور فعالیت بیشتری داشت. وی تصریح کرد: سرعت بخشیدن به راه‌اندازی بازارچه‌های چیلات و چنگوله در مهران، افزایش محوطه گمرک، کاهش تعرفه گمرکی از سوی عراق و حمل یکسره کالا از ایران به عراق باعث رونق صادرات به عراق می‌شود.


لزوم هماهنگی بین گمرک عراق و مهران
 فروتن بر لزوم هماهنگی بیشتر بین گمرک عراق و مهران در زمینه صادرات کالا و مبادله‌های تجاری تاکید کرد و ادامه داد: برای کاهش مشکلات و بهبود وضعیت مراودات تجاری باید بین این دو مرز هماهنگی‌های بیشتری برقرار شود. یکی دیگر از موانع بر سر راه تجارت استان تداخل برنامه‌های مدیریتی و موازی‌کاری‌های سازمان‌های اداری است که باید این موازی‌کاری‌ها برطرف شود. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ایلام با اشاره به اینکه پیگیری موضوع راه‌اندازی کنسولگری عراق در ایلام امری ضروری است، خاطرنشان کرد: ایجاد کنسولگری عراق در ایلام باعث سهولت در امور تجاری و همچنین رفع مشکلات عراقی‌های مستقر در این استان می‌شود.


سخن آخر
از نگاه کارشناسان، پیشینه روابط اقتصادی مردم ایلام با مردم استان‌های هم‌مرز در عراق به علت پیوندهای خویشاوندی و اشتراکات مذهبی و فرهنگی نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری و توسعه بازارچه‌های مرزی هم برای ایلام و هم استان‌های مرزی و مرکزی عراق دارای توجیه و صرفه اقتصادی است؛ از همین رو باید در این زمینه تلاش بیشتری را ازسوی مسئولان امر شاهد باشیم.
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: