eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
خرم در گفتگو با ایران اکونومی مطرح کرد؛

نقدینگی کشور به ۱۴۵۰ ترلیون تومان رسیده است

رئیس انبوه سازان مسکن استان تهران گفت: دولت باید سیاست‌های انقباضی خود را به سیاست‌های انبساطی تغییر دهد تا قدرت خرید در بین مردم افزایش یابد.
۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲ شناسه خبر : ۲۲۳۴
احمد خرم رئیس انبوه سازان مسکن استان تهران در گفتگو با خبرنگارایران اکونومی، با بیان اینکه اگر سیاست‌های انقباضی دولت در چهار سال گذشته به سیاست‌های انبساطی تبدیل شود، بازار مسکن رونق می‌گیرد، اظهار کرد: کاهش ارزش پول در اقتصاد و افزایش نقدینگی در کشور، سبب کاهش قدرت خرید نسبت به  ۱۰ سال گذشته شده است.

وی در ادامه افزود: طی ۱۰ سال گذشته میزان حقوق ۳۰ درصد افزایش یافته، اما قیمت ملک ۱.۵ برابر معادل ۱۵۰ درصد گران‌تر شده است.

وزیر سابق مسکن وشهرسازی، تأکید کرد: در این شرایط یک فرد به راحتی نمی‌تواند با حقوق و درآمد خود یک واحد ۵۰ متری را خریداری کند و هم اکنون توان خرید و تقاضا در اقشار متوسط جامعه به شدت کاهش یافته است.

خرم با بیان اینکه سیاست‌های انقباضی باعث تشدید رکود در کشور شده است، افزود: آمار‌هایی که برای افزایش معاملات مسکن یا صدور پروانه از جمله ۶ درصد یا ۱.۵درصد اعلام می‌کنند واقعی نیست و وضعیت مسکن را تکان نمی‌دهد.

وی اظهار کرد: در ۱۴ سال گذشته انباشت تقاضا وجود داشته و کاهش قدرت خرید در بین اقشار متوسط جامعه باعث کاهش تولید مسکن شده است.

رئیس انجمن‌انبوه سازان مسکن استان تهران با بیان اینکه دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده برنامه‌هایی دارد، گفت: هنوز برنامه دقیقی برای نوسازی ارائه نشده و باید منتظر این برنامه باشیم.

خرم با بیان اینکه ۱۴۵۰ ترلیون تومان نقدینگی در جامعه وجود دارد، افزود: باید بتوانیم این نقدینگی را تکان دهیم و وارد چرخه اقتصاد کنیم.

وزیر مسکن و شهرسازی سابق گفت: نقدینگی در اقتصاد باید ۱۰ بار در سال بچرخد، ولی تنها ۳ بار وارد اقتصاد می‌شود و این برای بازار مسکن‌ مشکل ایجا کرده است.
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: