eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار

کانال های تلگرامی متخلف در حوزه بورس مجازات می شوند

مدیران کانال های تلگرامی بورسی متخلف که علاوه بر فقدان مجوز به انتشار شایعات، ایجاد هیجانات کاذب برای خرید و فروش سهام و سیگنال فروشی می پرداختند به 6 ماه حبس محکوم شدند.
۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹ شناسه خبر : ۲۴۸۴
به گزارش ایران اکونومی، در ماه های اخیر، انتقادات گسترده ای نسبت به سوءاستفاده برخی کانال های تلگرامی از طریق انتشار شایعات و جوسازی مطرح شده بود که زیان سهامداران را به دنبال داشت.
شماری از سهامداران تازه وارد و ناآشنا با هدف کسب سود در سریع ترین زمان ممکن، در دام این گروه ها و کانال های فضای مجازی گرفتار شده و سرمایه خود را بر باد داده بودند.
سازمان بورس، پس از تشدید فعالیت این کانال ها، رسیدگی به وضعیت آنها و پیگیری از طریق دستگاه قضا را در دستور کار قرار داد و علیه برخی از این کانال ها شکایت کرد که به محکومیت آنها منجر شده است.
بر این اساس سازمان بورس از شکایت این سازمان علیه 6 کانال تلگرامی متخلف و محکومیت هریک از مدیران آنها به 6 ماه حبس خبر داده است.
محمدعلی شیری زاده مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بر اساس قانون، نهادهای مالی حتما باید مجوز بگیرند و نزد سازمان ثبت شوند تا بتوانند فعالیت هایی از قبیل مشاوره سرمایه گذاری انجام دهند.
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در بندهای 16 و 21 ماده یک قانون مذکور هم آمده است که مشاوره سرمایه گذاری چیست و تعریف نهاد مالی چیست؛ علاوه بر این، از بند ٦ ماده 7 هم این چنین برمی آید که اینها در واقع فعالیت هایی هستند که مستلزم اخذ مجوزند و باید از سازمان مجوز دریافت کنند.
شیری زاده همچنین تصریح کرد: بر اساس بند 1 ماده 49 کسانی که بدون اخذ مجوز از سازمان فعالیت نهادهای مالی را انجام دهند، فعل آنها جرم تلقی می شود و سازمان هم به موجب ماده 52 موظف است این موضوع را در دادگاه پیگیری و از متخلفین شکایت کند.
وی اظهار داشت: ما بر اساس همان ماده 52 به این وظیفه قانونی عمل و این شکایت را مطرح کردیم که این 6 کانال تلگرامی، فعالیت های نهادهای مالی را انجام می دهند و در این کانال ها تخلفات دیگری از قبیل انتشار شایعات، ایجاد هیجانات کاذب برای خرید و فروش سهام و سیگنال فروشی نیز وجود دارد.
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه این موارد را هم در گزارش آورده بودیم و دادگاه آن را در آراء منعکس کرده است، گفت: به هر حال رای اینها الان صادر شده و مدیران هر کدام از این کانال ها به تحمل 6 ماه حبس محکوم شدند.
شیری زاده تاکید کرد: موضوع شکایت سازمان بورس و اوراق بهادار از این 6 کانال تلگرامی متخلف از حیث انجام فعالیت های بدون مجوز این کانال ها است و این مانع از شکایت زیان دیدگانی که از طریق این کانال ها اطلاعات اشتباه دریافت کرده اند، نخواهد بود و می توانند تحت عناوین جرایم عمومی شکایت کنند و موضوع حائز عنوان اعتبار امر مختومه نیست.
به گفته مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، پیگیری های سازمان بورس و اوراق بهادار صرفا در همان حوزه قانون بازار است؛ لذا ذینفعان این پرونده ها هم که متضرر شده اند، می توانند تحت عناوینی از قبیل کلاهبرداری، مجددا از این کانال ها شکایت کیفری کنند.
شیری زاده خاطرنشان کرد: ما از حیث اینکه این 6 کانال تلگرامی فعال در حوزه بازار سرمایه، قانون بازار اوراق بهادار را نقض کردند، پیگیری و از آنها شکایت کردیم؛ البته شکایت هایی علیه کانالهای دیگری را هم به جریان انداخته ایم که بعد از صدور رای در روزهای آتی در خصوص آن اطلاع رسانی خواهیم کرد.
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان از فعالان بازار سرمایه و هموطنان درخواست کرد که چنانچه شکایتی از هرگونه فعالیت مجرمانه یا هر نوع ناهنجاری مرتبط با بازار سرمایه دارند از طریق «سامانه سمتا» شکایت خود را ثبت کنند تا موضوع به مراجع قانونی منعکس شود .
به گزارش ایرنا، بر اساس ماده 28 قانون بازار اوراق بهادار، تاسیس نهادهای مالی موضوع این قانون، منوط به ثبت آنها نزد سازمان سازمان بورس و اوراق بهادار است، اما این کانال های تلگرامی بدون اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کردند.
منبع: ایرنا
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: