eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
رئیس اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو خبر داد:

وجود ۱۳ ذخیره‌گاه زیست کره در ایران

زنجان-رئیس اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو از وجود ۱۳ ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران خبر داد و گفت: باید برنامه‌ریزی جامع و عملیاتی برای حفاظت از زیستگاه‌ها انجام شود.
۱۷ دی ۱۳۹۶ شناسه خبر : ۲۹۱
به گزارش خبرنگار مهر، مهین گزانی ظهر پنجشنبه در نشست رد پای محیط زیست در منشور حقوق شهروندی در زنجان افزود: مرزی برای دانش وجود ندارد و این دانش باید به راحتی در اختیار همه کشورها قرار گیرد.

وی به وظایف یونسکو اشاره کرد و گفت: وظایف یونسکو گسترش همکاری‌های بین المللی و منطقه‌ای بین کشورهاست و در ارتباط با مباحث زیست محیطی پنج برنامه بین المللی دارد که یکی از آن اقیانوس شناسی است.

رئیس اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو گفت: این سازمان به عنوان تنها آژانس سیستم ملل متحد به مباحث اقیانوسی دریایی می‌پردازد و این علم یکی از پنج علم آینده دنیاست.

گزانی با بیان اینکه چمن سلطانیه مرکز بین المللی آبخیزدازی و تنوع زیستی  است، ابراز کرد: از ۲ سال گذشته با همکاری یونسکو جزو مراکز منطقه‌ای و بین المللی به وجود آمده در ایران است.

وی با بیان اینکه بعد از ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، امید می‌رود چمن سلطانیه در دستور کار این ثبت قرار گیرد، گفت: سطح جنگل‌های هیرکانی سابقه طولانی از گذشته و دوران دوم زمین شناسی دارد و برای حفظ این جنگل‌ها پرونده آن در ماه ژانویه به یونسکو فرستاده می‌شود.

گزانی از وجود ۱۳ ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران خبر داد و افزود: باید برنامه‌ریزی جامع و عملیاتی برای حفاظت از زیستگاه‌ها انجام شود.

رئیس اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو  دریاچه ارومیه را یکی از ذخیرگاه های یونسکو عنوان کرد و گفت: محیط زیست آلوده سلامت روحی، جسمی و روانی شهروندان را به خطر انداخته و حیات آنها را نابود می‌کند.

گزانی افزود: گرم شدن سیاره زمین، آلودگی‌های گسترده ناشی از صنایع، آب شدن یخ‌های قطبی زندگی همه افراد بشر را تهدید می‌کند و ظهور مفاهیم شهروند جهانی و شهروند اکولوژیست بازتاب توجه عمیق انسان مسئولیت پذیر به محیط زیست است.

وی خاطر نشان کرد: هدف از آموزش باید ارتقای سطح دانش و آگاهی همه مردم از اوان کودکی درباره نظام‌های فیزیکی، زیست شناختی و ارتقای حمایت از زندگی بر روی زمین باشد و در جهانی که بیش از هفت میلیارد انسان در آن زندگی می‌کنند این افراد با پدیده‌های آلودگی هوا، ترافیک و گسترش بی رویه سوخت و منابع انرژی روبرو هستند.

رئیس اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو به حاشیه نشینی در شهرها اشاره کرد و گفت: هزاران نفر به سبب حاشیه نشینی و بی توجهی به محیط زیست، ساخت و سازهای غیرمجاز، سکونت در خانه‌های ناامن و فرسوده آنها را در معرض خطر قرار داده  اند.
منبع: مهر
دیدگاه خود را بنویسید
آب و هوا: تهران
C
نيمه ابري رطوبت : ۴۹% سرعت باد : ۵ کیلومتر
خبرنامه