eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
در مهمترین قطب واردات و صادرات کشور؛

زیرساخت اقتصادی و امنیتی وجود ندارد

شهر بندر امام خمینی بعد از بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری ایران است این در حالی است زیرساختهای اقتصادی و امنیتی این شهر در وضعیت مناسبی نیست.
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴ شناسه خبر : ۳۰۵۴

به گزارش ایران اکونومی، بندر امام خمینی با داشتن 38 اسکله فعال به طول 7 کیلومتر، بزرگ‌ترین بندر فعال ایران است. اداره کل بنادر و دریانوردی و اداره گمرک استان خوزستان در این شهر واقع شده‌است. بندر امام خمینی (ره) با جمعیتی بیش از هشتاد هزار نفر با احتساب جمعیت مجتمع بندری و منطقه ویژه اقتصادی یکی از قطبهای مهم اقتصادی کشور به حساب می‌اید. واردات قسمت عمده ای از کالاهای اساسی ایران از طریق بندر امام خمینی انجام می‌شود و با توجه به زیرساختهای موجود این بندر یکی از پایانه های  مهم صادراتی کشور نیز میباشد.

گفتنی است، شهر بندر امام خمینی بعد از بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری ایران است که راه آهن سراسری آن را به پایتخت پیوند می‌دهد. طول اسکلهٔ تجاری مجتمع بندری امام حدود هفت کیلومتر است و سالانه سی میلیون تن کالا را پذیرش می‌کند، از این رو این شهر از بزرگترین و مهمترین پایانه تجاری دریایی کشور است.

این در حالی است که بر اساس شواهد و قرائن زیرساختهای اقتصادی و امنیتی این شهر در وضعیت مناسبی نیست. از سوی دیگر فراهم نبودن زیرساختهای اقتصادی یکی از  چالشهای مهم این شهر می‌باشد که میتواند به پیچیده شدن معضلات امنیتی در این بندر دامن بزند. روی هم رفته ایجاد بستر مناسب دو عامل اقتصادی و امنیتی میتواند زمینه های توسعه روز افزون این شهر مهم بندری کشور را فراهم کند. در واقع فراهم نبودن زیرساختهای امنیتی در این بندر مهم کشور میتواند منجر به از بین رفتن فرصتها و  عدم ورود سرمایه  لازم برای توسعه بندر امام خمینی شود.

یکی از مقامات مسئول در این شهر بندری می‌گوید: روزانه حداقل 1500 ماشین سنگین بعد از بارگیری از این شهر خارج می‌شود ولی بسترهای اقتصادی مناسب حداقل  برای تسریع در حمل و نقل  فراهم نشده است. به عنوان مثال در چند روز گذشته برای خروج برخی کالاهای اساسی ترافیک سنگین در محوطه بندری ایجاد شده بود و حداقل 1000 ماشین پشت دروازه های خروجی تجمع کرده بودند، در واقع به دلیل عدم فراهم نبودن زیرساختهای لازم این مشکلات هرچند وقت یکبار تکرار می‌شود.

شهرک گاما و کمپ بی در بندر امام خمینی به لحاظ ظاهری دارای وضعیت نامناسبی میباشد و ظاهرا رسیدگیهای لازم به این مناطق صورت نگرفته است. به این ترتیب برخی دستگاههای اجرایی به دنبال آن هستند تا به صورت مستقل به تعمیر و مرمت برخی ساختمانهای این بخش اقدام کنند.

این در حالی است که باید به مهمترین قطب واردات و صادرات کشور بعد از بندر شهید رجایی، توجه‌های بیشتری به خصوص از جنبه‌های مثل تزریق سرمایه و تشویق سرمایه گذاران صورت گیرد. رفع معضلات ایجاد شده در حوزه بسترهای اقتصادی و امنیتی این شهر بندری یکی از وظایفی است که مقامات اجرایی کشور حداقل برای توسعه صادرات و تسریع در واردات کالای اساسی باید به آن توجه داشته باشند.

منبع: تسنیم
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: