eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
رئیس مجمع واردات:

حمایت از کالای ایرانی ضرورت اساسی ایران آباد است.

حمایت از کالای ایرانی، یک ضرورت اساسی و سرنوشت ساز است که باید در کوران رقابت و نه با مراقبت های رانت آفرین به ثمر بنشیند.
۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹ شناسه خبر : ۳۲۴۴

به گزارش ایران اکونومی علیرضا مناقبی، رئیس مجمع واردات ضمن اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: توسعه و تقویت تولید داخلی، یک اصل غیر قابل اجتناب در اقتصاد کشورها است و اگر خواهان کشوری آباد و قدرتمند هستیم، راهی جز حمایت از کالای ایرانی وجود ندارد ولی در این میان برای رسیدن به این هدف، با جدیت باید مراقب خطاهای ساختاری و اشتباهات تشخیصی بود.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم که در این خصوص حائز توجه است، اینکه همه کسانی که نقشی در اقتصاد و سیاست کشور دارند، باید دست از ارائه آدرس های غلط بردارند. تحلیل هایی که ریشه در مطالعات دقیق و مستندات علمی ندارد، جز اینکه مسیر اقتصاد را خاکستری و غبارآلود می کند، نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت.

مناقبی اضافه کرد: متاسفانه به محض اینکه موضوعی در سطوح کلان کشور طرح می شود، افراد از گوشه و کنار تلاش می کنند که از آن به عنوان حربه و ابزاری برای حذف رقیب سیاسی یا اقتصادی خود بهره برداری کنند و این رویه نابودکننده، بلای جان اقتصاد کشورمان شده است. بنابراین همان طور که دین مبین اسلام دستور داده است، باید امور را مبتنی بر دانش ساماندهی کرد و دست از تحلیل های خیالی، جهتدار و دستکاری شده برداشت.

به گفته مناقبی، هرکس یا هر سازمانی که در خصوص تولید و تجارت، طرح و برنامه ای می دهد یا سخنی می گوید، باید ملزم باشد که مستندات و پایه های علمی و تجربی تبیین کند و نسبت به آثار و تبعات آن نیز قبول مسئولیت کند.

وی ادامه داد: بر این اساس، باید اذعان کرد آنچه که اقتصاد ایران، سخت تشنه آن است، آسیب شناسی برنامه هایی است که با نام حمایت از تولید و تجارت در سال های گذشته صورت گرفته است. باید آسیب شناسی، در راس امور قرار گیرد و مبتنی بر نتایج آن، برنامه ریزی های جدید را شکل داد.

به گفته مناقبی، پرهیز از آدرس های غلط و ضرورت آسیب شناسی گذشته، دو روی یک سکه هستند که در نهایت اقتصاد را به اخذ تصمیمات منطبق بر مرجعیت علمی و تجربه جهانی سوق می دهد

مناقبی با اشاره به وجود برخی باورهای نادرست در فضای اقتصادی کشور تصریح کرد: برخی تصور می کنند که کالای ایرانی در یک محیط ایزوله و به دور از رقیب می تواند رشد و توسعه پیدا کند. این باور باید به ارزیابی علمی گذاشته شود.

وی در این خصوص، خواهان انجام طرح های مطالعاتی دانشگاهی شد و افزود: باید تجربیات دنیا در این رابطه به صورت بی طرفانه گردآوری شود و بر اساس نتایج آن، تصمیم گیری قاطع و بلند مدتی صورت پذیرد. من به عنوان رئیس مجمع واردات و مبتنی بر گزارشات داخلی چندین تشکل صنفی و تخصصی، این تصور را یک تصور تاریخ مصرف گذشته می بینم که تجربه های متعددی بر بطلان آن حکایت دارد.

مناقبی تاکید کرد: حمایت از کالای ایرانی را نباید به معنای انزواطلبی از بازار جهانی درنظر بگیریم. هیچ اقتصادی، چه در گذشته های دور و چه در قرن های اخیر، بدون داد و ستد با جهان خارج از خود، رشد پیدا نکرده است. حمایت از کالای ایرانی، یک ضرورت اساسی و سرنوشت ساز است که باید در کوران رقابت و نه با مراقبت های رانت آفرین به ثمر بنشیند.

منبع: تسنیم
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: