eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
رئیس انجمن مجموعه داران ایران:

موزه مبل ، راه هویت بخشی به تاریخ و فرهنگ ایران است

موزه تخصصی مبل ایران باهمکاری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در سال 1390 افتتاح شد تا بتواند جذابیت ها و هنر ایران زمین در این صنعت را به رخ جهانیان بکشد.
۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۲ شناسه خبر : ۳۳۴
به گزارش روابط عمومی شورای ملی مبلمان، دکوراسیون ایران و صنایع وابسته، رئیس انجمن مجموعه داران ایران گفت:  آثار به نمایش در آمده در موزه  مبل ایران معرف پیشینه چند هزار ساله هنر و صنعت مبلمان در سرزمین ایران است و هدف از ايجاد اين موزه ايجاد فضايي ثابت براي گردآوري اشياء و مبلمان قديمي و جدید از ایران است. همچنین انجام تحقيقات و پژوهشهاي علمي در خصوص تاريخچه مبلمان در ايران و ساير کشورهاي جهان از اهداف اصلی تاسیس این موزه بوده است.
مهندس منوچهر لطفی افزود: اگر بخواهیم هویت سازی درستی از مبلمان و دکوراسیون ایران داشته باشیم، باید موزه ای گویای این موضوع را ایجاد کنیم . هر هنری گذشته ای تاریخی دارد و آثاری به جامانده از اشیای گذشتگان و امروز است.وی خاطر نشان کرد: موزه مبل ایران گویای این مسئله است که در گذشته دکوراسیون  نقش مهمی در فرهنگ ایران داشته و باید امروز نیز این تاریخ 300 ساله را پررنگ تر نمایش دهیم. گفتنی است، یکی از راههای هویت بخشی  به این موضوع تاسیس موزه مبل است.
مهندس لطفی عنوان کرد: خوشبختانه با پدید آمدن موزه مبل ایران بخشی از این قدم ها برداشته شده تا ما را به تاریخ گذشته ببرد  و اهمیت دکوراسیون و مبلمان را در  فرهنگ مان گذشته و حال را نشان دهد. البته باید گفت، این موضوع جای کار بسیاری دارد و باید پویا و زنده باشد .
رئیس انجمن مجموعه داران ایران تاکید کرد: بهتر است برای پویا نگه داشتن  این موزه از تکنولوژی و نرم افزار‌های روز دنیا استفاده کنیم .
وی در خصوص برگزاری نهمین کنفرانس بین المللی دکو 2016 عنوان کرد: خوشبختانه کنفرانس دکو مهمترین تاثیر را بر فرهنگ دکوراسیون  و مبلمان ایران گذاشته است.
لطفی در مورد نحوه برگزاری این کنفرانس گفت : برگزاری چنین کنفرانسی بسیار بی نظیر است و جای تحسین دارد؛ زیرا درکشور ما کمتر کنفرانس های بین المللی مداوم اجرا و موثر واقع می شود و دلیل آن این است که اقشار  مردم در جریان این رویداد قرارمی گیرند .همچنین برپایی کارگاه های آموزشی –تخصصی نیز می تواند تاثیرات علمی و تجربی بسیار خوبی بر اطلاعات علمی و فرهنگ کشورمان بگذارد.
 

موزه مبل ایران، نخستین شواهد موجود از هنر و صنعت مبلمان در قالب نخستین آثار مربوط به نمونه های صندلی و تخت که در کاوش های باستان شناسی به دست آمده در معرض نمایش نهاده شده است. بر پایه یافته های باستان شناسی و شواهد موجود ، قدیمی ترین نمونه صندلی در ایران متعلق به هزارۀ ششم ق. م مربوط به هشت هزار سال پیش است.  در این موزه تلاش شده است تا با نمایش نمونه های نادر و منحصر به فرد تخت و صندلی، پیشینه این صنعت را از  دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی در معرض دید علاقمندان و پژوهشگران قرار گیرد.
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: