eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
با همکاری وزارت دفاع انجام می شود

انتقال خط لوله گاز ایرانشهر به چابهار

قرارداد احداث و اجرای خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار با انشعاب از خط هفتم سراسری با حضور وزارت دفاع و نفت به امضاء رسید.
۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۲ شناسه خبر : ۳۶۶۰

به گزارش ایران اکونومی، هدف از امضای این قرارداد، احداث خط انتقال گاز با هدف گازرسانی به صنایع و جمعیت خانگی چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان است. افزون بر این، اجرایی شدن صادرات گاز ایران به عمان نیز در گرو بهره‌برداری از این خط انتقال است.

اجرای این پروژه مطابق دیگر طرح‌های شرکت ملی گاز برعهده شرکت مهندسی و توسعه گاز است که بسیاری از طرح‌های خود را با تکیه بر توان پیمانکاران داخلی و در قالب قراردادهای BOT اجرا می‌کند. بر این اساس، اجرای طرح خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار نیز برعهده شرکت پیمانکار وابسته به وزارت دفاع گذاشته شده است.

این طرح از اسفند 95 با پیمان‌سپاری از سوی بخش خصوصی در حال اجراست و تاکنون بیش از 17 درصد پیشرفت داشته است. این خط برای تامین گاز طبیعی به صورت خوراک و سوخت صنایع پتروشیمی، فولاد و نیروگاه‌های چابهار و کنارک در نظر گرفته شده و در اولویت طرح‌های شرکت ملی گاز قرار دارد.

مطابق این قرارداد، شرکت پیمانکار موظف به سرمایه‌گذاری و اجرای خط انتقال گاز است. این خط در ابتدا از خط 56 اینچ هفتم سراسری منشعب می‌شود و به طول 200 کیلومتر با قطر 56 اینچ ادامه می‌یابد. تامین این حجم از لوله و سرمایه مورد نیاز برای 200 کیلومتر اولیه با شرکت ملی گاز است، اما تامین سرمایه و لوله‌های مورد نیاز در ادامه مسیر خط برعهده پیمانکار قرار گرفته است.

پس از پایان احداث خط، پیمانکار موظف به تزریق گاز در خط ایرانشهر به چابهار است که در پی آن، هلدینگ پتروشیمی در چابهار از سوخت گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد. از آنجا که تامین گاز و احداث خط انتقال برعهده شرکت پیمانکار قرار گرفته، تا زمانی که هزینه احداث خط و تامین گاز میان شرکت پیمانکار و شرکت ملی گاز تسویه شود، پتروشیمی‌های چابهار از سوخت گاز استفاده خواهند کرد و پس از آن، طرح به شرکت انتقال گاز واگذار می‌شود.

اجرای این طرح حدود سه سال به طول خواهد انجامید و به هزینه‌ای حدود یکهزار میلیارد تومان نیاز دارد.

منبع: تسنیم
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: