eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار

تبادل فرهنگی پیش نیاز گفت وگوهای منطقه ای است

ظریف در کنار توافق هسته ای و پیامدهای تقابل جویی واشنگتن با تهران جدی ترین چالش در منطقه را نبود گفت وگو دانست.
۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶ شناسه خبر : ۳۶۹۲
به گزارش ایران اکونومی، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه که اواخر هفته گذشته برای شرکت در اجلاس عالی صلح پایدار به نیویورک سفر کرده بود، بامداد روز سه شنبه به وقت تهران (بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی) در شورای روابط خارجی آمریکا سخنرانی کرد.
ظریف در کنار توافق هسته ای و پیامدهای تقابل جویی واشنگتن با تهران در این زمینه، به جدی ترین چالش منطقه پرداخت و عنوان داشت: خاورمیانه در وضعیت کنونی از نبود گفت وگو رنج می برد.
وزیر امور خارجه با تاکید بر لزوم شکل گیری گفت وگویی منطقه ای بیان کرد: کشوری چون عربستان در مقابل سیاست تعامل جویانه تهران قصد دارد این تصویر را القا کند که ایران یک تهدید برای این کشور و نیز خاورمیانه است.
وی پیش نیاز گفت وگوهای منطقه ای را احترام متقابل کشورهای به تمامیت سرزمینی، پرهیز از مداخله در امور داخلی یکدیگر و ایجاد فضای اطمینان میان طرف های مذاکره دانست و افزود: راهکارهایی چون تبادل فرهنگی و توسعه توریسم می تواند به نزدیک تر شدن نگاه دولت های منطقه بیانجامد.
اشاره ظریف به یکی از جدی ترین و تاسف برانگیزترین واقعیات منطقه برآمده از نگاه واقعگرایانه و ژرف به ریشه های پیدایش بحران های خاورمیانه است.
از چنین منظری، مبنای بسیاری از تعارضات و چالش های منطقه را باید در پرهیز دو سوی تقابل یا یکی از طرف های درگیر از گفت وگو یا فراهم نشدن زمینه های آن جست وجو کرد.
ایجاد نشدن امکان مذاکره میان دولت و مخالفان در سوریه، ورود سریع برخی بازیگران منطقه ای و غربی به عرصه تحولات و فرصت جویی آن ها برای براندازی «بشار اسد» سبب شد تا این کشور به جای ورود به فاز مذاکره یا رقابت های سیاسی به جنگ داخلی کشیده شود. در گام بعدی نیز تسلیح مخالفان و روانه کردن گروه های تکفیری مسلح به خاک سوریه بحرانی را آفرید که همچنان خاورمیانه و بسیاری از کشورهای فرامنطقه را در خود درگیر ساخته است.
این در حالی بود که در کشورهایی چون تونس و تا حدی مصر (پیش از برکناری محمد المرسی)، تب و تاب بهار عربی به تحولاتی سیاسی انجامید و طرفداران نظم پیشین و تحول خواهان لاجرم از طریق گفت وگو مانع از گسترش خشونت شدند.
استعفا و فرار رییس جمهوری یمن که در پی اعتراضات سراسری جانشین «علی عبدالله صالح» دیکتاتور این کشور شده بود نیز به واسطه گریز از مصالحه و سازش با گروه های مختلف سیاسی و مدنی به وقوع پیوست و پس از آن بود که یمن هدف تهاجم عربستان به عنوان حامی «عبدربه منصور هادی» قرار گرفت.
با گذشت نزدیک به سه سال از یورش ائتلاف سعودی به یمن، کارشکنی مقامات ریاض بر سر راه گفت وگوهای یمنی- یمنی بزرگترین مانع تحقق صلح در این کشور به شمار می آید. تجربه سالیان اخیر در کشوری چون عراق نیز نشان داد از طریق گفت وگو می توان از چالش های دشوار نیز گذر کرد.
تحلیلگران یکی از اصلی ترین زمینه بروز و ظهور خلافت خودخوانده تروریستی داعش در شمال عراق را اختلافات مذهبی و ضعف فضای همسازی در این کشور می دانند. در مقابل، در هر مقطعی که گروه های سیاسی و مذهبی عراق اراده خود را برای دست یافتن به نتیجه ای مشخص به منظور حل اختلافات محکم ساخته اند، از جمله تعارضات سیاسی پس از انتخابات 2010 و 2014، راهی میانه را برای عبور از اختلافات یافته اند.
در کشوری چون لبنان، نهادینه شدن فرهنگ گفت و گو و متکثر بودن جامعه مدنی تاثیراتی چشمگیر را در عرصه سیاسی به دنبال داشته است تا جایی که با وجود اختلافات بسیار و اساسی میان جریانات سیاسی و به طور ویژه بین هشت مارس و 14 مارس و به رغم کشدار شدن بسیاری از رایزنی ها، گفت وگو راه برون رفت از بحران ها را هموار می سازد.
به همین ترتیب، ورود کشورهایی چون عربستان به عرصه گفت وگو نیز انتخابی است که دست کم هزینه ای را بر سعودی ها تحمیل نخواهد کرد و در مقابل امیدواری به کاهش رقابت های مخرب را در خاورمیانه پررنگ تر می سازد؛ فرایندی که هر گام رو به جلو در آن، منطقه را نیز به سوی ثبات و امنیت بیشتر پیش خواهد برد.
منبع: ایرنا
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: