eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
مایک پامپئو در ریاض

ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است

وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کردند که محور گفت‌وگوهایشان ایران و "مقابله با سیاست‌های ایران در منطقه" بوده است.
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷ شناسه خبر : ۳۷۷۵

به گزارش ایران اکونومی، مایک پامپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما شراکت ویژه‌ای با عربستان داریم که این شراکت و همکاری در حال گسترش است. دیدارهای بسیار خوبی با همتای عربستانی خود و نیز پادشاه و دیگر مسئولان این کشور داشتم. رئیس‌جمهور ترامپ بسیار خوشحال می‌شود میزبان پادشاه عربستان و مسئولان اقتصادی این کشور در کاخ سفید باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: امنیت عربستان یک اولویت اصلی برای ایالات متحده است و ما با عربستان کار می‌کنیم تا امنیت در این کشور ارتقا یابد.

پامپئو در بخش دیگری از سخنانش به مساله ایران پرداخت و مدعی شد: ایران باعث ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه و بزرگترین حامی تروریسم در جهان است. این کشور با شبه‌نظامیان وابسته به خود در سوریه، عراق و یمن و نیز با حملات سایبری به ایجاد ناامنی دست می‌زند. باید بگویم برخلاف دولت قبلی ایالات متحده ما دست بسته نمی‌نشینیم. اطمینان می‌دهم ایران هیچگاه به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.

او ادامه داد: درباره توافق هسته‌ای با ایران نیز باید بگویم رفتار ایران بعد از این توافق بدتر شده است. همانگونه که رئیس‌جمهور ترامپ گفته است این توافق باید اصلاح شود و اگر اصلاح نشود و یا قابل اصلاح نباشد ما از آن خارج می‌شویم.

پامپئو ادامه داد: باید جلوی اقدامات ایران از جمله کمک به حوثی‌ها گرفته شود. حوثی‌ها با پرتاب موشک و نیز به خطر انداختن امنیت دریانوردی، عربستان و امنیت منطقه را تهدید می‌کنند. ما به عربستان در مقابله با این تهدیدات کمک خواهیم کرد. همزمان نیز مذاکرات با نماینده سازمان ملل در یمن را پی می‌گیریم تا اوضاع در یمن که باعث ظهور و رشد القاعده شده،‌ وخیم تر نشود. خطر علیه منطقه یقینا تهدید علیه ایالات متحده است.

وزیر امور خارجه آمریکا به سفر ترامپ به عربستان نیز اشاره کرد و گفت: سفر ترامپ به منطقه یک سفر تاریخی بود که در آن یک سازمان مبارزه با تروریسم تشکیل شد. ما متعهد به پیگیری اقداماتمان در این راستا هستیم البته خاورمیانه و شرکایمان نباید منتظر آمریکا بمانند و اطمینان داریم که عربستان در مبارزه با تروریسم پیش قراول دیگر کشورها خواهد بود.

مایک پامپئو در پایان سخنان خود با ستایش از اقدامات اصلاحی ولیعهد عربستان، به چشم‌انداز 2030 این کشور اشاره کرد و گفت که ایالات متحده آمریکا حامی برنامه‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است و اصلاحات ایجاد شده در این کشور به ویژه در زمینه حقوق زنان را ستایش می‌کند.

پامپئو تاکید کرد: با مقامات عربستان درباره اهمیت وحدت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس صحبت کردم.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان نیز به عنوان میزبان همتای آمریکایی خود در آغاز این کنفرانس مطبوعاتی گفت که با پامپئو توافق کرده تا مانع "خواسته‌های روزافزون ایران در منطقه" شود.

وی گفت: دو کشور بر سر مبارزه با "اقدامات بی‌ثبات کننده ایران" در منطقه توافق دارند. ما از سیاست‌های آمریکا در قبال ایران به طور کامل حمایت می‌کنیم که از جمله آن سیاست‌های ایالات متحده در قبال برنامه هسته‌ای ایران است.

پیشتر ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در کاخ خود در ریاض با وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد. در این دیدار دو طرف به بررسی روابط دوجانبه، آخرین تحولات منطقه و تلاش‌های برای حل مشکلات منطقه پرداختند. در این دیدار خالد بن سلمان سفیر عربستان در واشنگتن نیز حضور داشت.

دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: