eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار

قیمت گذاری خودرو وظیفه کیست؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وظیفه شورای رقابت قیمت گذاری خودرو نیست بلکه این شورا موظف است که این قیمت‌ها را تایید کند.
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲ شناسه خبر : ۳۸۱۸
به گزارش ایران اکونومی، رمضانعلی سبحانی فر گفت: سازمان حمایت از مصرف کننده باید بر قیمت نظارت داشته باشد. چندین سال درباره این موضوع بحث می شود و [نظر همکار ما در مجلس نیز شاید بر مبنای تایید شاخص های قیمت گذاری توسط شورای رقابت بوده است.
 سبحانی فر گفت: «تعیین شاخص ها با تعیین قیمت دو موضوع متفاوت است؛ بنده افزایش قیمت را تایید نمی کنم و سازمان حمایت از مصرف کننده که بر قیمت نظارت دارد و باید نسبت به معقول یا منطقی بودن قیمت ها، کنترل و نظارت داشته باشد.»

این نماینده مجلس افزود: «امروز تنوع خودرو را شاهد هستیم و لذا بازار و قیمت گذاری خودرو از انحصار خارج شده است. با چشم بسته نمی توان از تولید داخلی حمایت کرد؛ بنابراین سازمان حمایت از مصرف کننده [باید جلوی تولید خودروی بی کیفیت بایستد] و از طرفی اجازه داده شود واردات معقول صورت گیرد.»

همچنین محمدرضا نجفی منش، رئیس انجمن همگن قطعه سازان خودرو با بیان اینکه هیچ کشوری وارد حوزه قیمت گذاری خودرو نمی شود، اظهار کرد: «صنعت خودرو همواره بعنوان یک گاو شیرده در نظر گرفته شده است و هر آنچه در اختیار داشته، به کشور اعطا نموده است.»

وی تصریح کرد: «اصولا دخالت دولت و هر یک از سازمان ها در قیمت گذاری اشتباه است. قیمت گذاری باید در حاشیه بازار صورت گیرد و با نظارت صحیح، از اجحاف جلوگیری شود. اما وقتی خودرو با ضرر تولید می شود، هیچ نظارتی روی آن صورت نمی گیرد.»

نجفی منش افزود: «تا زمانیکه صنعت خودرو مورد تایید استانداردهای سازمان استاندارد نباشد، حتی یک خودرو از کارخانه خارج نخواهد شد. استاندارد نیز جز حداقل هاست و بر اساس سیاست جدید تصمیم گرفته شده است که از حد استانداردها فراتر حرکت کنیم.»
 
منبع: تسنیم
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: