eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
اردوغان:

قدس شرقی پایتخت فلسطین است

رئیس‌جمهوری ترکیه در پی جابجایی سفارتخانه آمریکا تاکید کرد که قدس شرقی پایتخت فلسطین است.
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳ شناسه خبر : ۳۸۹۲

به گزارش ایران اکونومی، رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه یکشنبه در مراسمی با حضور دانشجویان در لندن به تصمیم دولت آمریکا برای انتقال سفارتخانه خود به قدس اشاره کرد و گفت ۱۲۸ کشور به وضوح علیه این تصمیم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای دادند.

انتظار می‌رود جابجایی سفارتخانه آمریکا امروز دوشنبه انجام شود.

او گفت، اندک کشورهایی به نفع آمریکا رای دادند و علت این بود که در تماس‌های تلفنی متعدد به آنها گفته شد که در ازای دریافت کمک مالی از تصمیم واشنگتن حمایت کنند. اردوغان تاکید کرد: قدس و از همه مهمتر، قدس شرقی پایتخت فلسطین است. ما به عنوان عضوی از جهان اسلام، آن را همینگونه که هست می‌پذیریم.

رئیس‌جمهوری ترکیه در بخش دیگری از سخنانش به بحران مهاجرتی اشاره کرد. او تاکید کرد: بحران مهاجرتی موجب شد تا آرایش چهره برخی از کشورهایی که گاها به خودشان جرات می‌دهند ما را بابت حقوق بشر موعظه کنند بریزد و چهره‌های واقعی آنها نشان داده شود. در حالی که ترکیه از یکی از سخت‌ترین آزمون‌های انسانی ۲۵ سال گذشته سربلند بیرون می‌آید، اکثر کشورهای غربی که داعیه دموکراسی دارند در این آزمون شکست خوردند.   

اردوغان تاکید کرد: دوره‌ای که جهان در آن قرار دارد عاری از مشکلات نیست. ما به عنوان مسلمان، هدایت کسانی را که بابت این روند تغییر متحمل بیشترین تاثیر شدند را بر عهده گرفتیم. برخی از کشورهای برادر مانند سوریه، عراق، یمن، لیبی و افغانستان به صحنه تسویه حساب قدرت‌های امپریالیستی با یکدیگر تبدیل شده‌اند. متاسفانه مسلمانان هنوز هم هزینه این تقلای خونین با هدف کنترل نفت و ذخایر زیرزمینی را می‌پردازند.

او با اشاره به اینکه ۱۳ میلیون سوری در ترکیه ساکن شدند، گفت: آن کسانی که به دنبال پناهگاهی عازم کشورهای اروپایی شده بودند صحنه‌هایی را دیدند که هرگز تصور نمی‌کردند. آنها با نژادپرستی، اسلام‌هراسی و بیگانه‌هراسی در کشورهایی مواجه شدند که ادعا دارند مهد دموکراسی هستند. کشورهای اروپایی مهاجران سوری، آسیایی و آفریقایی را تهدید می‌دانند.

رئیس‌جمهوری ترکیه در بنیاد تورکن در لندن تاکید کرد، آنکارا انواع تروریست‌ها را بدون طبقه‌بندی آنها براساس هویت محکوم می‌کند اما برخی کشورها چنین رویکردی ندارند. او گفت: ما تفاوتی میان غیرنظامیان منچستر و پاریس که به دست قاتل‌های بزدل داعش کشته شدند با برادرانمان که جانشان را در بمباران‌های حماة و حمص از دست دادند، قائل نیستیم.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین از فعالیت‌های بنیاد تورکن و حمایت آن از ترکیه برای ارتقای همکاری با سازمان‌های مردم نهاد و جوامع مسلمان در انگلیس تقدیر کرد. او ابراز امیدواری کرد روابط ترکیه – انگلیس پس از این سفر محکم‌تر شود.

منبع: ایسنا
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: