eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
وزیر اقتصاد:

از وضع متلاطم عبور و به اوضاع پرثبات اقتصاد رسیده‌ایم

فرهاد دژپسند در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: گرچه نیمه نخست امسال اوضاع اقتصادی کشور متلاطم بود، اما با تدابیر و درایت های به جای دولت موفق به رفع مداخله‌های ­مزاحم گونه شد و توانست شاخص های اقتصادی را کنترل کند و نرخ تورم ماهانه را از 6/8 درصد به 1/8 درصد رسید. شهریور و مهر امسال این نرخ حدود 7 درصد بود اما حالا به 2 درصد رسیده است.
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰ شناسه خبر : ۴۰۵۹
او ادامه داد: برخی رشد اقتصادی را نگران کننده عنوان می کردند، اما با توجه به آمارهایی که از آغاز امسال در دست است وضعیت اقتصادی کشور دیگر نگران کننده نیست، در ضمن آمار بیکاری هم طبق مستندات مرکز آمار در 9 ماهه نخست امسال کاهش داشته است.

تراز تجاری کشور در 10 ماهه نخست امسال مثبت بوده و دلیل آن فقط کاهش واردات نبوده، بلکه صادرات ما با همه مشکلات، رشد مثبتی داشته است، البته این وضعیت ایده آل نیست.

دژپسند ادامه داد: ما باید از پیش بینی‌های اقتصادی علامت بگیریم، به دنبال تجهیز عوامل باشیم تا بتوانیم بستر افزایس سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت های خالی تولید فراهم کرده و رشد اقتصادی را حاصل کنیم.

او افزود: باید با هدایت نقدینگی، تورم را مدیریت کنیم در مورد تراز­تجاری هم اگر صادرات غیر نفتی ما بیشتر شود می توان امیدوار­ بود که شرایط بهتری را پیش روی اقتصاد کشور شاهد باشیم افزایش نرخ ارز برای واردات آسیب رسان و برای صادرات بسیار مفید است.

وزیر اقتصاد و دارائی کشورمان گفت: چشم انداز را ما باید بسازیم باید از حداکثر فرصتها استفاده و از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم­ با این روند می توان چشم انداز خوبی را متصور شد.

دژپسند در راستای شفاف سازی اموال مازاد بانک های کشور گفت: بانک ها برخی اموالشان را به ناچار تملیک کرده اند اما دلیلی ندارد که به ناچار آنها را نگهدارند زیرا اصل بر بهبود شرایط و واگذاری اموال است به این دلیل در فاز­ اول اقداممان برای واگذاری اموال بانک ها با رؤسای بانک‌های دولتی کشور جلسه ای گذاشته ­و از آنها زمان گرفتیم.

او ادامه داد: اموال تملیکی ­بانک ها از 70 هزار میلیارد الی 100 هزار میلیارد تومان برآورد می شود البته این ارقام مربوط به آبان ماه امسال می شود که با بروز رسانی آن حدود 100 هزار میلیارد تومان محتمل تر است. البته برای فروش و واگذاری این اموال از پتانسیل بازار بورس اوراق بهادار و بورس کالا، به صورت فروش بلوکی اقدام می کنیم.­ امیدواریم که از طریق این عرضه، 80­ الی 100 درصد اموال بانک ها واگذار شود.

او در مورد تعداد استاندارد شعب بانک ها در سراسر کشور گفت: با تدوین سیستم جدید بانکداری در پی آن هستیم که میزان مراجعه به بانک ها کاهش یابد پس تعداد شعب هم باید کاهش پیدا کند و این کاهش به سود نظام بانکی هست زیرا هزینه ها کاهش می یابد و فعالان اقتصادی در فضای الکترونیکی فعالیت می کنند.

دژپسند افزود: در حال حاضر استاندارد تعداد شعب بانکها در کشور حدود 12 هزار شعبه است که در عمل با حدود 23 هزار شعبه مواجه هستیم، گاهی افزایش شعب توجیه اقتصادی دارد، برخی از بانک ها برای کاهش شعب همکاری نمی‌کنند. در این باره هم بررسی‌هایی داریم و هر بانکی که فعالیت و همکاری بیشتری در­ راستای کاهش شعبه داشته باشد امتیاز بیشتری دریافت می‌کند.

وزیر اقتصاد و دارایی کشور گفت: مالیات ابزار سرکوب فعالیت­ اقتصادی نیست .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دژپسند در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: مالیات یک ابزار سالم سازی دولت است اما این ابزار می‌تواند وسیله ای برای­ تعدیل فاصله طبقاتی باشد.

فرار مالیاتی 25 هزار میلیارد تومان برآورد شد
او ادامه داد: فرار مالیاتی انکار ناپذیر است. رقم این اتفاق در کشور حدود 25 هزار میلیارد تومان برآورد شد. البته برای به حداقل رساندن­ فرار مالیاتی راههای گوناگونی را پیش گرفته‌ایم که استقرار کامل نظام جامع مالیاتی از آن دسته است.

دژپسند افزود: مذاکره با اتحادیه های صنفی از دیگر راههای پیش روی ما برای کاهش فرار مالیاتی است.

او تصریح کرد: فعالان اقتصادی که بخشی از­ سودشان را سرمایه‌گذاری­ کنند، معاف از مالیات خواهند بود، این یعنی دریافت مالیات به صورت هدفدار است.

وزیر اقتصاد و دارایی در مورد بازار سرمایه­ کشور گفت: بدنبال رفع باگهای ­موجود در فضای الکترونیکی بازار سرمایه هستیم . درباره نوسانات بعد از مهر ماه شاخص بورس هم باید گفت: با­ این رفتار در همه دنیا طبیعی است در این میان استفاده از صندوق‌های تثبیت می‌تواند کمک بسیاری به سهامداران فراهم آورد.

او در مورد وضعیت صندوق تثبیت­ گفت : قرار است، مبلغ قابل توجهی در دو قسمت­ به این صندوق تزریق شود، صندوق توسعه ملی در این باره کمک شایانی داشته است.

دژپسند تصریح کرد: بورس یکی از پایگاههای تامین مالی کشور محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در روند بحث واگذاری تیم های قرمز و آبی پایتخت اتفاقاتی شکل گرفته،­ پیش از این امکان واگذاری وجود نداشت، اما در ماههای اخیر منتظر شیوه های­ جدید واگذاری هستیم در پی آنیم که این انتظار تا پایان امسال به سر برسد.
منبع: فارس
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: