eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار

دست رد عراق به سینه ترامپ درباره ایران

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی اعلام کرد عراق درخواست دولت آمریکا را برای توقف خرید انرژی از ایران رد کرد.
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱ شناسه خبر : ۴۰۸۴
بنا به نوشته نیویورک تایمز دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا عراق را تحت فشار قرار داده تا خرید انرژی را از همسایه خود ایران که تنها تامین کننده خارجی انرژی این کشور است، متوقف کند و همین مسئله باعث ایجاد تنش میان واشنگتن و بغداد شده است.

مخالفت عراق با درخواست واشنگتن بیش از پیش ترامپ را از هدفش برای همراه کردن دیگر کشور‌ها با خود برای تحریم ایران، پس از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، موسوم به برجام دور می‌کند. پیش از این نیز کشور‌های اروپایی اعلام کردند به دنبال ایجاد یک مکانیسم مالی برای حفظ روابط تجاری با ایران علیرغم تحریم‌های واشنگتن هستند. 

نیویورک تایمز یادآور شد مقامات آمریکا به دنبال آن هستند تا عراق خرید برق و گاز طبیعی را از تهران متوقف کند، در حالیکه بغداد برای تامین بخش عمده‌ای از نیاز انرژی خود به واردات از ایران وابسته است.

تنش میان بغداد و واشنگتن پس از آن بالا گرفت که در سوم فوریه ترامپ اعلام کرد نیرو‌های آمریکایی در عراق باقی می‌مانند تا حواسشان به ایران باشد. برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق در واکنش گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از بغداد اجازه نگرفته است تا نیرو‌های آمریکایی در خاک عراق ایران را زیر نظر بگیرند.
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: