eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار

دولت چین ارتباط با شرکت هوآوی را رد کرد

به دنبال فراز و نشیب‌های فراوان بین دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا، دولت چین اظهارات آمریکا مبنی بر ارتباط با این شرکت را رد کرد.
۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱ شناسه خبر : ۴۳۹۳
به گزارش اقتصاد نو به نقل از ایلنا و به نقل از رویترز، پکن اظهارات «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مبنی بر ارتباط دولت چین و شرکت هوآوی را رد کرد و آن را شایعه و بی‌اساس خواند.
هفته پیش دولت آمریکا شرکت هوآوی چین را به دلیل آنچه ارتباط با کشورهای تحت تحریم آمریکا خواند از ادامه تجارت با شرکت‌های آمریکایی منع کرد و همین مساله باعث تشدید تنش‌های بین دو قدرت بزرگ اقتصاد دنیا شد.
شرکت هوآوی بارها ارتباط خود را با دولت، ارتش و سازمان اطلاعات چین رد کرده است.
مایک پمپئو روز گذشته در اظهار نظری گفت: «رن ژنگ فی بنیانگذار هوآوی ادعا می‌کند که با دولت چین ارتباطی ندارد ولی ما می‌دانیم که هوآوی اطلاعات فردی افراد را در اختیار دولت‌ها قرار می‌دهد.»
«لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: «برخی سیاستمداران آمریکایی نیز بر این باورند که آمریکا هیچ دلیلی مبنی بر داشتن ارتباط بین چین و شرکت هوآوی ندارد و این اظهارات پمپئو صرفا سیاسی است.»
ایالات متحده آمریکا متحدانش را به دلایل امنیتی و امکان جاسوسی توسط این شرکت به عدم استفاده از فناوری نسل پنجم اینترنت تشویق کرده است.
لو ادامه داد: «آمریکا اذهان عمومی آمریکا را علیه شرکت‌های چینی مشوش می‌کند و این اقدام یک حرکت غیر منطقی و غیر قانونی است.»
دونالد ترامپ روز پنج شنبه در این‌باره گفت: «مشکل هوآوی می‌تواند تحت عنوان توافق اقتصادی احتمالی چین و آمریکا حل شود». وی در عین حال این شرکت را بسیار «خطرناک» دانست.
لو گفت: «دو کشور باید به گفت‌وگوی دوستانه اعتقاد داشته باشند و ما آماده این کار هستیم. این صحیح نیست که آمریکا از تمام قدرتش برای لکه‌دار کردن آبروی شرکت‌ها و ارعاب آنها استفاده کند».
انتهای پیام/###
منبع: ایلنا
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: