eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار

سازمان حمایت همچنان مرجع قیمت‌گذاری خودرو است

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: تاکنون مصوبه‌ای برای تغییر مرجع قیمت‌گذاری خودرو ابلاغ نشده است.
۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷ شناسه خبر : ۴۳۹۹
به گزارش اقتصاد نو به نقل از ایرنا، «عباس تابش » امروز شنبه در نشست خبری، اضافه کرد: همچنان سازمان حمایت مرجع قیمتگذاری خودرو است که قیمت‌های آن با مصوبه تنظیم‌ بازار ابلاغ می‌شود.
وی ادامه داد: تا این لحظه هیچ وظیفه‌ای از سازمان حمایت به شورای رقابت واگذار نشده است.
به گفته تابش، خودروسازان درخواستی برای افزایش قیمت نداشته‌اند.
وی گفت: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عنوان حلقه آخر نظارت بر بازار در بحث تامین و توزیع و رصد قیمت‌ها قرار دارد که مردم مباحث گران‌فروشی را از آن مطالبه می‌کنند.
معاون وزیر صنعت درباره ساختار فعالیت‌های سازمان حمایت توضیح داد: اولین مورد نظارت است. ما روزانه قیمت ۱۰۰ قلم کالا را در بازار رصد کرده و هشدارهای قیمتی لازم را به سازمان های مربوطه می‌دهیم. کالایی سراغ نداریم که گران شده باشد و سازمان حمایت هشدار گرانی آن را از شش ماه قبل به سازمان متولی نداده باشد.
تابش با بیان اینکه بعضی سازمان‌ها به این هشدارها توجه نمی‌کنند، ادامه داد: با توجه به هشدارها شاهد سیر نزولی قیمت در بسیاری از کالاها بودیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره قیمت‌گذاری کالا که دومین وظیفه سازمان حمایت است، توضیح داد: این سازمان دو نوع قیمت‌گذاری انجام می‌دهد: اول قیمت کالاهایی که مشمول قیمت‌گذاری هستند و ارز دولتی دریافت می‌کنند. اگر این کالاها توسط سازمان قیمت‌گذاری نشوند اجازه فروش ندارند.
وی ادامه داد: دومین گروه کالاهایی هستند که توسط شرکت‌ها قیمت‌گذاری می‌شوند و سازمان حمایت این قیمت‌ها را رصد می‌کند. در این مورد سازمان به دو شکل ورود می‌کند: یا قیمت‌ها شاکی خصوصی دارد و یا سازمان حمایت به عنوان مدعی حقوق مصرف‌کننده تشخیص می‌دهد ضوابط قیمت‌گذاری رعایت نشده است.
تابش با تاکید بر اینکه گران‌فروشی با گران شدن متفاوت است، اظهار کرد: منشا بخشی از گرانی کالاها خارجی است، مثلا قیمت جهانی کالایی افزایش می‌یابد و در نتیجه روی قیمت تمام‌شده محصول ایرانی هم تاثیر می‌گذارد.
اگر قیمت بعضی کالاها افزایش نیابد، چرخه تولید به مشکل می‌خورد
وی منشا بخشی دیگر از گرانی‌ها را تصمیمات داخلی دانست و افزود: مثلا برای موضوع ماکارونی، وقتی گندم ماکارونی از ۹۰۰ تومان به ۱۸۵۰ تومان و دستمزدها افزایش می‌یابد، اگر این‌ها را در قیمت تمام‌شده لحاظ نکنیم چرخه تولید با مشکل مواجه می‌شود.
تابش با اعتقاد بر اینکه اگر چرخ تولید داخلی بچرخد، حقوق مصرف‌کننده هم تامین می‌شود، تاکید کرد: سازمان حمایت همزمان هم حقوق مصرف‌کننده و هم حقوق تولیدکننده را رصد می‌کند.
علت گرانی تن ماهی از زبان رئیس سازمان حمایت
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره افزایش قیمت تن ماهی توضیح داد: ما سالیانه ۴۰۰ میلیون قوطی تن ماهی تولید می‌کنیم و برای آن به ۲۰۰ هزار تن، ماهی تن داریم. از طرفی دیگر ۵۰ درصد این ماهی وارداتی است و وقتی ارز آن از دولتی تبدیل به نیمایی می‌شود یعنی ۵۰ درصد ماده اولیه آن گران شده است.
تابش ادامه داد: همچنین آسان‌بازشوها تن ماهی وارداتی است و افزایش قیمت جهانی داشته، در نتیجه قیمت تمام شده تن ماهی در داخل کشور افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه بخشی از گرانی تن ماهی به دلیل تغییر قیمت مواد اولیه جهانی و بخشی به دلیل عدم تولید داخل است، افزود: تنها این  موارد دلایل گرانی نیستند و عده‌ای سودجو نیز به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدید از ۴ واحد تولید تن ماهی در بوشهر گفت: سه واحد تولیدی تعطیل بودند چرا که عده‌ای به آن‌ها گفته‌اند صبر کنید قرار است ارز ماهی تن مجددا ۴۲۰۰ تومانی شود، در حالیکه تغییری در ارز قرار نیست بوجود آید.
ردپای سودجوها در بازار خرما
تابش درباره وضعیت خرما گفت: ما در استان‌های مختلف سردخانه ایجاد کرده‌ایم که زمان برداشت خرما بتوانیم آن را ذخیره و در زمان لازم به بازار عرضه کنیم. ولی در انباری ۳۰۰ تن خرما انبار شده در حالیکه تنها چند ماه به فصل جدید برداشت باقی نمانده است. چرا؟ چون یک نفر از تهران کل خرماهای یک انبار را خریده تا به بازار عرضه نشود و قیمت آن بالا برود.
احتکار ۲۱ هزار تنی شکر تنها در یک انبار
وی با اشاره به وضعیت شکر اظهار کرد: من خودم ایزوگام کارخانه تولید شکر را باز کردم، چه معنی دارد ۲۱ هزار تن شکر در انباری ذخیره شده و در آن را باز نمی‌کنند؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به احتکارکنندگان هشدار داد: کسی فکر نکند چون در استان‌های دیگر است در حاشیه امن قرار دارد؛ شب و روز در استان‌ها هستیم.
اصناف مکلف به ارائه فاکتور هستند، حتی برای بیسکوئیت
تابش با اشاره به گران‌فروشی برخی واحدها، اصناف را مکلف کرد که برای کوچکترین واحد خرید هم به مشتری سند فاکتور بدهند.
وی همچنین با بیان اینکه سامانه ۱۲۴ شبانه‌روزی فعال است، از مردم خواست در رصد انبارها و گران‌فروشی‌ها به سازمان حمایت کمک کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: صرف انتقاد از دولت بازار آرام نمی‌شود، مردم می‌توانند برای برخورد با سودجویان سیاسی یا اقتصادی به ما کمک کنند.
افزایش ۸ درصدی بازرسی ها
تابش سومین وظیفه سازمان حمایت را بازرسی عنوان کرد و افزود: در سال  ۹۶ تعداد بازرسی‌ها به لحاظ عددی ۸ درصد بیشتر شده است.
وی اعلام کرد: به لحاظ ارزشی هزار و ۲۴۵ درصد افزایش پرونده ، ۷۶ درصد افزایش جرایم وصولی، ۳۲ درصد افزایش گشت های مشترک و ۷۶ درصد افزایش پرونده مبارزه با قاچاق داشته‌ایم؛ اما این‌ها کفایت نمی‌کند و در سال جدید برای وصول دو برابری برنامه‌ریزی کرده‌ایم. 
انتهای پیام/###
منبع: ایرنا
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: