eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
نگاهی تازه به مفهوم مدیریت به قلم دکتر جمشید اثنی عشری

معرفی کتاب مدیریت بر بال واقعیت

علم مدیریت در میان سایر علوم, یک علم جوان و از نتایج انقلاب صنعتی است، در این روزگار، همه ما در جهان مدیریت زندگی می کنیم. چه باور کنیم و چه نکنیم. هر یک از ما نیک فرجامی و عملکرد خود را به عملکرد مدیریت وابسته میبینیم.
فاطمه کلانتری ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲ شناسه خبر : ۶۳

 مبنای مباحث این کتاب طرح پرسش هایی است که شاید به علت فراوانی کار و انبوهی دغدغه ها، مطرح نشده اند و یافتن پاسخ برای این پرسش ها می تواند و باید نسبت هر یک از ما را به عنوان شهروندان جهان، انسان های هزاره سوم ، فعالان قرن بیست و یکم و غواصان اقیانوس دنیای مجازی با خود، محیط ،محل کار، نوع زندگی و این جهان دائما در حال نو شدن و دیگر شدن تعریف کند.

 معرفی کتاب مدیریت بر بال واقعیت

هرجا نیاز های انسان بر منابع آن فزونی میابد ، نیاز به مدیریت پدیدار می شود در همین راستا دکتر جمشید اثنی عشری کتابی را با عنوان مدیریت بر بال واقعیت به رشته تحریر درآورده است که از جمله جذاب ترین کتاب های این نویسنده محسوب می شود. این کتاب رویکردی انسان مدرانه در حوزه مدیریت داشته و روزگار ما را جهان مدیریت می داند. مفاهیم و نگرش حاکم بر آن بیشتر مبنای جامعه شناسی و  فلسفی دارد و می تواند راهگشای بسیاری از اساتید، دانشجویان و علاقمندان باشد.

نویسنده معتقد است در میان دانش های بشری، علم و حرفه مدیریت بیشترین شباهت را با علم و حرفه پزشکی دارد. پزشکی به دنبال پیشگیری و درمان بیماری های انسان است و مدیریت، پیشگیری و درمان بیماری های سازمان را وجهه همت خود قرار می دهد. بیماری هایی مانند ناکارآمدی، افت بهره وری نارضایتی از ارباب الرجوع و یا مشتریان، رسمیت و پیچیدگی نا معقول ساختار، غیر علمی بودن فرایند ها و نا هماهنگی بخش ها و قسمت های گوناگون سازمان ، تمرکز زیاد و ... نمونه هایی از بیماری های سازمان اند.

دربخش های دیگر این کتاب به مباحث انسان شناختی حوزه مدیریت اشاره شده و آمده است که : "تقدیر، تقویم انسان های عادی است و تغییر ، تدبیر انسان های متعالی. اهداف کوچک و کوتاه مدت مثل کوچه بن بست هستند. یعنی زود محقق می شوند. وقتی به آن ها دست یافتیم باید متوفق شویم یا برگردیم!

مطالعه تاریخ گواه بر این ادعاست که انسان های بزرگ اهداف بزرگ داشتند.

اشارات و پرسش و پاسخ هایی که این کتاب در شرح تفکرات و نظرات اندیشمندان در حوزه های انسان شناختی ، اجتماعی و مدیریتی بیان می کند بسیار جالب و قابل توجه است.

دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: