eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
کتابی در زمینه توسعه به قلم دکتر جمشید اثنی عشری

معرفی کتاب مباحث ویژه مدیریت و توسعه

فاطمه کلانتری ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱ شناسه خبر : ۶۴
معرفی کتاب مباحث ویژه مدیریت و توسعه

یکی از کتاب‌های ارزشمند در حوزه مدیریت که برای دانشجویان و علاقمندان به این علم می‌تواند مفید و کاربردی باشد «مباحث ویژه مدیریت و توسعه» است. این کتاب در سال 1389 به قلم دکتر جمشید اثنی عشری به رشته تحریر درآمده و نگاهی جامع به ابعاد مختلف توسعه دارد.

این کتاب 5 فصل تحت عناوین مدیریت تعارض و فنون مذاکره، مباحث کاربردی مدیریت، برنامه‌ریزی، استراتژی، بالندگی سازمان ، برنامه اقتصادی و مدیریت توسعه را شامل می‌شود.

نویسنده در این کتاب به پاسخ چند سؤال می‌پردازد : « توسعه فرایندی علمی است؛ یعنی جریانی برنامه دار، هدفمند، زمان‌دار ، پیوسته، چندبخشی و هماهنگ است که با درگیر نمودن حداقل 15 نهاد مهم و اساسی در یک جامعه، مشخص می‌کند که هر یک از این نهادها با چه برنامه‌ای، چه نوع رابطه‌ای با یکدیگر، در چه زمانی، چه نوع سرمایه انسانی، چه هدفی را تعقیب می‌کنند؟

چگونه مجموعه این نهادها مدیریت می‌شوند تا سرانجام علاوه بر بهبود وضعیت اقتصاد خرد و کلان و ایجاد رفاه عمومی در یک کشور، شالوده‌های ایجاد یک تمدن جدید با همه الزامات آن نهاده شود؟»

در مقدمه این کتاب آمده است که :

« در جغرافیای امروز جهان، ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و البته به جرت می‌توان گفت در جغرافیای جهانی هیچ کشوری به‌اندازه ایران همسایه ندارد! این ویژگی با یک نگاه سطحی و گذرا به اطلس جغرافیا، اثبات می‌شود. دسترسی به آب‌های گرم و بهره‌مندی از ثروت زیرزمینی بیشتر از حد متوسط ( نفت و گاز، مس طلا و... )، ویژگی دیگر این سرزمین کهن با پیشینه تاریخی سرشار از افتخار و کارآمدی است.

بر این ویژگی‌ها، می‌توان دو دیوار شکوهمند و قیچی گونه البرز و زاگرس را به‌مثابه دو سد سنگی و طویل ، عمق استراتژیک، طول و عرض جغرافیایی مناسب سرزمین، تنوع اقلیمی تا حدی که اطلاق واژه چهارفصل هم‌زمان برای آن به کار می‌رود، و جوانی جمعیت را در حد یکی از جوان‌ترین کشورهای جهان افزود.

بدون شک کمتر کشوری را در جهان امروز می‌توان یافت که تمامی این مزیت‌ها را باهم داشته باشد . اما چرا این کشور بزرگ در زمره کشورهای توسعه‌یافته جهان قرار ندارد؟

صاحب‌قلم این کتاب ، از منظر حرفه‌ای و شاید به علت رشته تحصیلی و اخذ لیسانس مدیریت بازرگانی و فوق‌لیسانس مدیریت دولتی با گرایش مدیریت مالی و تحصیل در مقطع مدیریت، با این پرسش‌ها مواجه شده و درصدد پاسخ برای آن برآمده است. 
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: