eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
نگاهی به کتاب مباحث کاربردی مدیریت نوین به قلم دکتر جمشید اثنی عشری

معرفی کتاب مباحث کاربردی مدیریت نوین

علم مدیریت همزاد آدمی است و حضرت آدم (ع) اولین مدیری است که پای بر عرصه خاک نهاد و تا به امروز که به قول مرحوم فریدون مشیری « قرن‌ها از مرگ آدم هم گذشت » علم مدیریت ، همراه و همگام آدمی، طول تاریخ و عرض جغرافیا را پیموده است، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت هر کس، مدیریت و گونه‌ای از مدیریت کاربردی را تجربه می‌کند.
فاطمه کلانتری ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴ ۱دیدگاه شناسه خبر : ۶۸
از مدیریت شخصی تا، مدیریت یک خانواده، و از مدیریت یک واحد کوچک اجتماعی تا مدیریت سازمان‌های بزرگ و پیچیده، جملگی نیازمند فراگیری آموزه‌های مدیریت‌اند.

با این فرض یا لحاظ نمودن این واقعیت می‌توان گفت همه انسان‌ها مدیرند، و مدیریت می‌کنند،؛ با این تفاوت نسبت به یکدیگر، که مساحت و طول و عرض سازمان‌هایشان باهم متفاوت است و همه در هر مقطع از زندگی فردی و حرفه‌ای خود ملزم و مجبور به فراگیری اصول و مبانی این علم دشوار، جذاب و ضروری‌اند.

اختلافی که بر سر «علم» یا «هنر» بودن مدیریت وجود داشت، پس از انقلاب صنعتی در اروپا، پایان یافت و تقریباً از اواسط قرن هجدهم میلادی، مدیریت علمی و علم هدایت سازمان برای دستیابی به اهداف سازمانی، به‌عنوان واقعیات غیرقابل‌انکار دنیای صنعت و سپس خدمات و بازرگانی ، خود را به بشر و جهان محل زندگی او تحمیل کرد.

معرفی کتاب مباحث کاربردی مدیریت نوین

ویژگی بارز اولین دهه از قرن بیست و یکم، «شتاب» است . این شتاب فزاینده تمامی عرصه‌های زندگی را تحت تأثیر قرار داده و انسان  «زندگی روی دور تند » را تجربه می‌کند. تجربه جدید انسان فاقد پیشینه است ، یعنی انسان در هیچ عصر و نسلی این‌قدر در مدار شتابناک تحولات قرار نداشته و بعید به نظر می‌رسد آرامشی درراه باشد.

در ابتدا دهه 80 قرن بیستم عصر شتاب اطلاعات آغاز شد و انفجار اطلاعات از اولین نتایج این شتاب بود. بسیاری از صاحب‌نظران از ابتدا انفجار اطلاعات معیار جدیدی مطرح کردند  به نام قرن ده‌ساله !

اعتقاد بر این بوده و هست که مجموعه تحولاتی که پیش‌ازاین در صدسال روی می‌داد و هر صدسال یک مقطع قابل تفکیک از مقاطع قبل بود، دارای چنان شتابی شده است که به ده سال کاهش یافته است و مجموعه تحولات ایجاد شده در هر ده سال، آنقدر متفاوت با دهه قبل از خود است که گویی متعلق به قرن گذشته است!

در سایه چنین باوری دهه 80 را دهه انفجار اطلاعات نامیدند و دهه 90 را دهه انتخاب اطلاعات!

گرفتاری انسان طی دو دهه اخیر انبوهی و فراوانی اطلاعات و دشواری انتخاب اطلاعات مورد نیاز و مدیریت آن است.

تعدد روزنامه‌های کثیرالانتشار، تعدد مجلات تخصصی،  تعدد شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی ، سراچه‌های اینترنتی همگی حکایت از بمباران اطلاعاتی می‌نمایند.

به همین علت است که پیتر دراکر معتقد است:«یک کودک ده‌ساله امروز صد برابر یک دانشمند صدسال پیش دانش عمومی دارد. چون حداقل روزی ده ساعت بمباران اطلاعاتی می‌شود»

نوشته فوق برگرفته از کتاب «مباحث کاربردی مدیریت نوین» نوشته دکتر جمشید اثنی عشری ست که توسط انتشارات کتاب آوا در سال 1387 خلعت چاپ به تن کرده است. این کتاب نگاهی جامع و کاربردی به جنبه‌های مختلف مدیریت دارد و راهکارهای نوین و علمی را پیش روی مدیران قرار می‌دهد. 

الهام گودرزی
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
طیب الله. به علاقه‌مندان به مدیریت و دانشجویان این رشته‌ها توصیه می‌کنم مطالعه و استفاده کنند.
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: