eghtesadenow.ir

۰۲۱۸۶۰۳۷۸۹۲
آخرین اخبار
یک مقام مسئول بانک مرکزی خبر داد

آغاز پیش‌فروش سکه از ۱۵ بهمن

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اعلام کرد پیش‌فروش سکه از ۱۵ بهمن ماه سال جاری و از طریق کلیه شعب بانک ملی در سراسر کشور انجام خواهد شد.
۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳ شناسه خبر : ۹۴۱
به گزارش ایسنا، مسعود رحیمی با اعلام اینکه پیش‌فروش سکه از 15 بهمن ماه در شعب بانک ملی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: پیش فروش سکه با قیمت‌های پایین‌تر از قیمت بازار در موعد ثبت‌نام برای پیش‌خرید و در سررسیدهای سه، شش و 9 ماهه و یک ساله خواهد بود و عموم مردم می‌توانند با مراجعه به کلیه شعب بانک ملی در سراسر کشور نسبت به واریز وجه و پیش‌خرید سکه به تعداد مورد نظر اقدام کنند.
وی افزود: سکه‌های پیش‌فروش شده در زمان سررسید قابل تحویل خواهد بود، ضمن اینکه خریداران در صورت عدم تمایل به دریافت سکه می‌توانند سکه‌های خریداری شده خود را نزد بانک به امانت نگه داشته و هنگام نیاز دریافت کنند؛ ضمن اینکه سکه‌های پیش خرید شده قبل یا بعد از سررسید قابل واگذاری به سایر افراد نیز خواهد بود.
مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با ‌اشاره به اینکه محدودیتی در تعداد سکه‌های پیش‌خرید شده توسط افراد وجود نخواهد داشت، ادامه داد: با توجه به اینکه ذخایر شمش و سکه بانک مرکزی در حد کافی و قابل قبول است، محدودیتی در فروش و عرضه سکه نداریم و به مقدار تقاضای مردم پیش‌فروش انجام خواهد شد.
رحیمی با تشریح سازوکار حراج سکه از طریق بانک کارگشایی بیان کرد: خوشبختانه با ورود به هنگام بانک مرکزی به بازار و حراج سکه توسط بانک از طریق بانک کارگشایی، تخلیه حباب قیمت سکه تا حد زیادی صورت گرفته و بازار طلا و سکه آرام گرفت. در روزهای اول حراج، برخی افراد سودجوی فعال در بازار سعی کردند مانعِ افت قیمت‌‌ها شوند و حتی برخی از خرید‌‌ها در حجم زیاد را با قیمت بالا و حتی قیمت‌های بالاتر از بازار هم انجام می‌دادند تا مانع اثرگذاری مداخله بانک مرکزی شوند اما علیرغم افزایش  قیمت ارز و طلای جهانی در این بازه زمانی با ادامه حراج، مقاومت این گروه نیز شکست و به تدریج قیمت‌ها روند کاهشی را در پیش گرفت و حباب قیمتی تخلیه شد. به گفته وی‏، با توجه به اینکه معمولا حراج سکه فقط از طریق بانک کارگشایی و در تهران انجام می‌شود، برای بخشی از هموطنان محدودیت‌هایی در تهیه سکه وجود دارد که این بار پیش فروش سراسری باعث رفع این محدودیت‌ها و امکان دسترسی عموم مردم به سکه‌های مدنظر خواهد شد؛ لذا گسترش عرضه سکه باعث حذف دلالی و سودجویی و تعادل قیمت آن خواهد شد. مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی در پایان درباره قیمت سکه‌های پیش‌فروش شده نیز اضافه کرد: قطعاً قیمت سکه‌های پیش فروش شده با توجه به زمان سررسید آنها متفاوت خواهد بود و ما سعی می‌کنیم با در نظر گرفتن قیمت روز بازار، نرخ‌های مناسب و جذابی را اعلام کنیم. گفتنی است، پس از حراج سکه توسط بانک مرکزی در بانک کارگشایی، قیمت سکه باز هم دستخوش نوساناتی شد و با توجه به افزایش قیمت دلار و تاثیر آن بر روی قیمت سکه، تقریبا سیاست بانک مرکزی بدون اثر شد. ضمن اینکه در بسیاری از حراج‌های بانک کارگشایی، متقاضیان سکه، دلالان و سوداگران بودند و با خرید‌های چشمگیر خود قصد تداوم بهم ریختگی بازار و سودجویی از آن را داشتند. از سوی دیگر، با فروش چندین هزار سکه در حراج، از ذخایر طلای کشور کاسته شد تا ضربه دیگری بر پیکره دارایی‌های کشور وارد آمده باشد.
منبع: ایسنا
دیدگاه خود را بنویسید
نام:
ایمیل:
* نظر: